Jedną z najczęstszych diagnoz, jakie nasi lekarze stawiają w ciąży z uwagi na najdrobniejsze objawy, jest napięcie macicy. Słysząc takie oświadczenie od lekarza, a jeszcze bardziej przerażony jego uwagami, prawdopodobnie spiesz się, aby szukać informacji na temat macicy hipertonicznej, jej objawów i metod leczenia.

Przyczyny napięcia macicy

Macica to narząd, który ma warstwę mięśniową. A mięśnie, jak wiadomo, mogą być zarówno zrelaksowane, jak i w stanie napięcia. Wraz z nadejściem ciąży ciało kobiece doświadcza pewnego rodzaju stresu, a matka oczekująca może rzadko cieszyć się absolutnym spokojem. Wszystko to wpływa na stan macicy, której mięśnie mimowolnie napinają się, co powoduje wzrost napięcia.

Główną przyczyną napięcia macicy jest często brak progesteronu, hormonu, który jest również aktywnie zaangażowany w rozwój płodu. Wysoki ton macicy może powodować nieprawidłowości w tarczycy i konflikty rezusów.

Jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki zewnętrzne jako przyczyny, to warto zauważyć, że nadmierne ćwiczenia, szkodliwe opary chemiczne, stres i zaburzenia nerwowe są przeciwwskazane dla kobiety w ciąży. Ponadto ton macicy może być reakcją na stosunek płciowy lub chorobę wirusową.

Objawy napięcia w macicy podczas ciąży

Twój lekarz ma obowiązek poinformować o tym, jakie uczucia powstają w wyniku wysokiego napięcia w macicy. Jeśli nie pamiętasz, nie słuchasz lub nie masz wątpliwości, to są główne objawy, z powodu których pilnie potrzebujesz pomocy medycznej:

  • silny ból lędźwiowy;
  • skurcze jak miesiączka;
  • napięcie i ociężałość w macicy;
  • twardość brzucha;
  • wyróżnij.

Warto zauważyć, że ból w dolnej części pleców może nie być objawem hipertonii macicy podczas ciąży, ponieważ twoje ciało jest odbudowane, przygotowując się do współistnienia wygodnie z dzieckiem przez długi czas.

Niebezpieczeństwo tonu macicy

Wysoki ton macicy w przypadku późnego leczenia lub jego braku grozi przerwaniem ciąży - poronienia. Dlatego diagnoza jest szczególnie niebezpieczna w pierwszych miesiącach ciąży. Przyszła matka w tym okresie potrzebuje całkowitego spokoju i obserwacji lekarza prowadzącego.

Wykwalifikowany specjalista powie Ci, jak określić i poczuć ton macicy. Aby to zrobić, połóż się, kładąc jedną rękę na brzuchu w macicy, a drugą na udzie. Jeśli twoje odczucia są takie same, oznacza to, że macica jest w normalnym stanie.

Liczba skarg na ton macicy jest szczególnie wysoka w 30. tygodniu ciąży. Faktem jest, że w tym okresie mogą pojawić się tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa, których odczucia mogą być mylone z objawami napięcia macicy. Takie cięcia nie są absolutnie niebezpieczne, jeśli trwają nie dłużej niż minutę i ustępują, gdy leżysz. W przeciwnym razie jak określić ton macicy W przypadku bolesnych doznań jest to poważny powód, aby skonsultować się z lekarzem.

Jeśli wszystkie objawy macicy odczujesz po 38 tygodniach, oznacza to, że twoje ciało przygotowuje się do porodu. Panikowanie w tym przypadku nie jest już konieczne, po prostu odpręż się, myśląc o czymś przyjemnym, na przykład o przyszłym dziecku.

O tym, jakie wrażenia powstają, gdy macica jest napięta, i jak zrozumieć w tak normalnym tonie tak ważny organ w czasie ciąży, być może, co druga kobieta wie. Nie rozpaczaj, jeśli jesteś wśród nich, ponieważ taka diagnoza nie jest rzadka, a na pewno nie patologiczna. Pamiętaj jednak, że zwiększony ton macicy jest problemem, który wymaga poważnego podejścia i szybkiego leczenia, w przeciwnym razie nie ryzykujesz nawet zdrowia, ale życia dziecka.