Po przejściu przez las lub park ważne jest dokładne sprawdzenie skóry i odzieży pod kątem obecności owadów. Nie zawsze jest możliwe natychmiastowe zdiagnozowanie kleszczowego zapalenia mózgu - okres inkubacji wirusa, który dostał się do krwi, trwa dość długo, a choroba może pojawić się po dłuższym czasie.

Jak przebiega infekcja zapaleniem mózgu?

Istnieją 2 opcje infekcji:

  1. Ukąszenie roztoczy z wirusem zapalenia mózgu. Owad przykleja się do skóry, żywiąc się krwią i jednocześnie uwalniając ślinę z nieprawidłowymi komórkami. Samica może znajdować się na powierzchni lub na grubości skóry właściwej do 2 tygodni, a jej rozmiar wzrasta (do 120 razy). Samiec zjada tylko kilka godzin i najczęściej pozostaje niezauważony.
  2. Wykorzystanie surowej (parowej) krowy lub mleka koziego od zwierząt zakażonych daną chorobą.

Okres inkubacji zapalenia mózgu

Czas trwania tego etapu wynosi od 8-10 do 30 dni, w bardzo rzadkich przypadkach infekcja występuje wcześniej.

W tym momencie następuje wprowadzenie RNA wirusa do krwi i zdrowych komórek. Tworzą się mutageny, które infekują ciało i są transportowane do wszystkich ważnych systemów. Wtórne rozmnażanie zapalenia mózgu rozpoczyna się w węzłach chłonnych, wątrobie, śródbłonku naczyń krwionośnych, śledzionie. Następnie wirus wchodzi do rdzenia kręgowego (przednie rogi szyjne), miękka błona mózgu, komórki móżdżku, wpływając na ośrodki ruchowe i układ nerwowy.

Okres inkubacji towarzyszy pojawieniu się objawów pierwotnych w postaci gorączki, gorączki i dreszczy. Można zaobserwować:

  • zaburzenia snu;
  • nudności z wymiotami;
  • ból mięśni i głowy;
  • rzadko - zaburzona świadomość.

W 10. dniu tego etapu dochodzi do naruszeń przewodu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego, czasami postępuje zapalenie oskrzeli, prawdopodobnie zapalenie płuc .

Diagnoza zapalenia mózgu

kleszczowe zapalenie mózgu

Aby dokładnie wykryć chorobę, konieczne jest przeprowadzenie analizy płynu mózgowo-rdzeniowego (surowicy krwi) w celu określenia wzrostu miana odpowiednich przeciwciał przeciw patologii. Jest to dość długi proces, więc do diagnostyki potrzebujesz również:

  • badanie owadów (roztocza) na obecność antygenów wirusowych;
  • Analiza laboratoryjna krwi do zapalenia mózgu;
  • oznaczanie przeciwciał przeciwko chorobie w płynie mózgowo-rdzeniowym ofiary (materiał jest wstrzykiwany do tkanki mózgowej nowonarodzonych białych myszy).