Ta rasa należy do grupy psów ozdobnych i psów towarzyszących. Tybetańczycy nazywali zwierzaka "szczęściem". Terier tybetański od dość dawna przystosowuje się do trudnego klimatu. W rezultacie natura obdarowała go długimi włosami, aby chronić ciało i oczy przed śnieżycami i silnymi nogami.

Terier tybetański: opis rasy

Głowa jest proporcjonalna do ciała i ma średnią wielkość. Przejście od czoła do kufy jest wyraźnie ostre, czaszka ma wypukły kształt. Żuchwa jest dobrze rozwinięta, pojawia się mała broda. Oczy psa są duże, często mają orzechowy kolor. Uszy mają trójkątny kształt, wysoko osadzone, ściśle przylegające do głowy i pokryte długimi włosami.

Ciało jest zwarte, muskularne i ma kwadratowy kształt. Łapy są wystarczająco duże i silne. Ogon jest wysoko położony, podciągnięty w formie pierścienia. Ogon jest również pokryty grubą długością wełna .

Zgodnie z normą Terier tybetański ma długi i cienki płaszcz. Nie powinien być jedwabisty ani popaść w sznury. Falowanie jest dozwolone, ale wełna nie powinna się zwijać. Kolor zmienia się od białego do kremowego, jest też szary i dymny, a nawet czarny. Najczęściej jest to dwukolorowy lub trójkolorowy kolor, podszerstek jest gruby, ale miękki i krótki.

Terier tybetański: postać

Pies terier tybetański jest sympatycznym i życzliwym zwierzęciem. Jest nieskończenie lojalny wobec właściciela i jego rodziny. Najczęściej jest niestrudzony i ma dobry nastrój. Zdarza się, że zwierzak zaczyna wykazywać niezależność i sam nalega: w swojej naturze terier tybetański nie jest agresywny i nie jest wojowniczy. Pieścić zabawnie i dogadać się z dziećmi. Jest ostrożny i nie ufa nieznajomemu, ale łatwo nawiązać przyjaźń z psem. Gdy zapada zmrok, pies instynktownie zaczyna chronić terytorium i swoją rodzinę.

Ponieważ rasa początkowo formowała się w warunkach zimna i śniegu, a następnie chodzi w świeżym zimowym powietrzu dla zwierzęcia w radości. Zwierze domowe będzie mogło bawić się na śniegu, jeździć z tobą na rowerze lub podróżować. To w okresie zimowego śniegu pies będzie chodził i bawił się na ulicy z największą przyjemnością.

Terier tybetański: Opieka

Zgodnie z opisem rasy terier tybetański jest właścicielem pięknej, grubej sierści, a jej opiekę należy poświęcić maksymalnemu czasowi. Do pielęgnacji należy zakupić szczoteczkę do masażu z metalowymi zębami, metalowe grzebienie z odpowiednio długimi zębami i nożyczkami. Dorosły pies jest przeczesywany raz w tygodniu, a szczeniak może być drapany częściej, aby stopniowo przyzwyczajał się do tej procedury.

Jeśli regularnie czeszesz zwierzaka, wełna jest utrzymywana w czystości przez długi czas. Jeśli jest wyraźnie zanieczyszczony, musisz najpierw kupić psa, a następnie zacząć go czesać. Standard Tybetańskiego Terriera Podczas kąpieli szampon należy rozcieńczyć w wodzie, a następnie nanieść na sierść. Opłucz go po kąpieli bardzo ostrożnie. Nie zapomnij o balsamie.

Wyszkol swojego zwierzaka do regularnej higieny oczu i uszu. Przetrzyj powieki od zewnętrznego kąta do wewnętrznego wacika zamoczonego w przegotowanej wodzie. Obserwuj i pazury dla zwierząt. Włosy na łapach muszą być obcięte równo z poduszkami, aby pazury można było naturalnie wyczesać podczas spaceru. Okresowo konieczne jest przecięcie pazurów przy pomocy specjalnego kogterezova.

Pies terier tybetański, jak każdy inny, musi okresowo myć zęby z kamienia. W sklepach zoologicznych, aby uzyskać kilka kości, mieszkał lub galet dzisiaj nie jest trudne. Od początku naucz swojego zwierzaka mycie zębów i obserwuj ich stan.