Tymianek jest rośliną leczniczą, której właściwości lecznicze stosowali starożytni Egipcjanie i Sumerowie. A teraz przez wiele stuleci nadal jest stosowany w leczeniu ogromnej ilości chorób, ze względu na unikalny naturalny skład tego zioła.

Uzdrawiająca kompozycja tymianku

To zioło ma uderzającą gamę leczniczych składników. Tymianek jest zdominowany przez olejek eteryczny bogaty w tymol, linalol i inne substancje, które mają działanie bakteriobójcze na drobnoustroje, robaki, patogenne grzyby i biczatniki.

Ponadto trawa zawiera po prostu wspaniały zestaw kwasów organicznych, takich jak: olean, kawa, quinic i ursol. Tymianek zawdzięcza właściwości lecznicze garbnikom, flawonoidom, solom mineralnym i goryczce. Wszystko to pozwala roślinie na stosowanie jako dezynfekcyjny, antyseptyczny i bakteriobójczy lek naturalny.

Jak zapisać korzystne właściwości tymianku?

Praktycznie wszystkie części rośliny, z wyjątkiem korzeni, nadają się do celów leczniczych. Tymianek może kwitnąć kilka razy w sezonie, począwszy od maja do października. W tym czasie konieczne jest zbieranie liści, łodyg i kwiatów. Odbywa się to poprzez suszenie ich na powietrzu przy braku bezpośredniego światła słonecznego. Olejek tymiankowy ma szczególne właściwości, które powinny być również wytwarzane w okresie kwitnienia. Warunkiem niezbędnym, aby zgodność była zależna od stopnia korzyści tymianku, jest jego gromadzenie w miejscach przyjaznych dla środowiska, w miarę możliwości od zakładów przemysłowych i autostrad.

Przydatne właściwości ziela tymianku

Jak wspomniano powyżej, roślina ta była używana od czasów starożytnych. Egipcjanie używali go do balsamowania, a Sumerowie - do dezynfekcji ran. Szkoci, po wypiciu wywaru z trawy, zyskiwali strach przed szybką bitwą. Nowoczesna medycyna ludowa ujawniła wszystkie korzystne właściwości pełzania tymianku, takie jak:

  • leczenie objawów nerwicy i nerwobólów;
  • eliminacja skurcze jelit , wzdęcia, choroby przewodu żołądkowo-jelitowego;
  • Właściwości dezynfekujące zioła normalizują mikroflorę jelitową i poprawiają proces trawienia;
  • Korzystne właściwości herbaty tymiankowej, która ma działanie obkurczające, wykrztuśne i antyseptyczne, są bardzo istotne w przypadku zapalenia oskrzeli, bólów gardła, zapalenia krtani i tchawicy;
  • balsamy, kompresy i maści, których głównym składnikiem jest ta roślina, skutecznie radzą sobie z reumatyzmem, chorobami skóry i bólami stawów;
  • w stomatologii, tymianek w postaci nalewek i wywarów pomaga wyeliminować procesy zapalne występujące w jamie ustnej;
  • poduszka wypełniona suchą trawą pomaga radzić sobie z bezsennością i bólami głowy.
Przeciwwskazania

To ze względu na jego unikalny skład, który jest szacowany w dziesiątkach składników, że to zioło może zarówno pozytywnie, jak i negatywnie wpływać na organizm ludzki. Dlatego powinieneś najpierw zapoznać się ze wszystkimi korzyściami i Tymianek korzyści i szkody zaszkodzić tymiankom i wziąć pod uwagę specyfikę ich zdrowia. Na przykład, lek zawierający tę roślinę jest całkowicie przeciwwskazany w przypadku niedostatecznej aktywności serca i nerek, w przypadku wrzodu trawiennego i noszenia dziecka. Długotrwałe stosowanie nalewek i innych preparatów tymianku może powodować nadczynność tarczycy, nudności i wymioty.

Korzystne właściwości cytrynowego tymianku są całkowicie niedostępne dla osób cierpiących na astmę, wysokie ciśnienie krwi i rozedma płuc. Wynika to z dużej zawartości olejków eterycznych i kwasów organicznych.