Najczęściej agresywne zachowanie psa wynika z określonych przyczyn. Jest to albo brak odpowiedniego wykształcenia, albo obecność irytującego czynnika. Zwykle kompetentny trening eliminuje takie zachowanie psa.

Jednak treserzy psów uważają, że niektóre rasy są jeszcze bardziej podatne na agresję ze strony natury.

Według statystyk ataków na ludzi najbardziej agresywną rasę psów uważa się za pitbulla. Pitbule mają bardzo mocne szczęki, których wytrzymałość na ściskanie wynosi około 126 kg. Wypchnięcie ich ugryzieniem jest prawie niemożliwe.

Rottweilery są również uważane za dość agresywne. Zostały one wycofane dla ochrony, więc psy tej rasy mogą być bardzo trudne w sytuacjach ochrony swojego terytorium lub gospodarza.

Nawet owczarki niemieckie, uważane za inteligentne i spokojne, z brakiem aktywności fizycznej, mogą usuwać nagromadzoną energię na innych.

Które psy są najbardziej agresywne według naukowców?

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii opracowali listę najbardziej agresywnych psów.

Ta ocena jest podstawą opłaty. Początkowo hodowano je, aby pomóc w polowaniu na borsuki. Dlatego agresywność we krwi. Chihuahua jest na drugim miejscu, a Jack Russell terrier na trzecim miejscu.

Jeden z autorów badania twierdzi, że małe rasy są genetycznie najbardziej predysponowane do agresji. Do tej pory wszystkie statystyki opierały się na danych o faktach ugryzień. Ale ukąszenia małych psów zwykle nie są zgłaszane, a gdy tylko ataki psów dużych ras zakończą się interwencją medyczną.

Kynologowie twierdzą, że główną przyczyną agresji psów domowych jest ich niewłaściwa konserwacja. Psy myśliwskie i walczące nie mają miejsca w mieszkaniach. Muszą być odpowiednio i stale wyszkoleni. A rasy pasterzy bardzo cierpią w czterech ścianach, potrzebują przestrzeni.