dziecko nie je dobrze, co robić Karmienie okruchów, które, jak się wydaje, odrzuca smaczne i zdrowe potrawy, jest bardzo problematyczne. Perswazja z różnymi sugestiami na temat "łyżeczki dla mojej matki", obietnic słodyczy po posiłkach, zakazów na ulubionych kreskówek, a nawet zagrożeń "w kąt" nie zawsze prowadzi do pozytywnego wyniku. Obecnie psychologowie opracowali serię zaleceń dotyczących tego, co należy zrobić z rodzicami, jeśli ich dziecko nie je dobrze i czy nie zmusza go do jedzenia.

Dlaczego dziecko źle się odżywiało?

Powody słaby apetyt jest ich bardzo wiele, ale najczęstsze można umieścić na takiej liście:

  1. Fizjologiczne dolegliwości i choroby. Nie jest tajemnicą, że kiedy dana osoba jest niezdrowa, apetyt znika sam, aw praktyce lekarskiej jest to absolutna norma. Oprócz choroby, dzieci mają proces fizjologiczny: ząbkowanie, które jest głównym powodem, że niemowlę nie je dobrze i często jest niegrzeczne.
  2. Nieprzyjemne, monotonne lub niezwykłe jedzenie. Kaszki, warzywa i kotlety z indyka, gotowane na parze - przydatne, ale niestety nie zawsze smaczne. Jest to znane zarówno dorosłym, jak i dzieciom, i jeśli pierwsi jedzą taki posiłek, ponieważ jest to konieczne, ci ostatni zaczynają się aktywnie opierać. Jeśli masz do czynienia z faktem, że dziecko bardzo źle je, na przykład, marchewki, to warto robić dania, które nie mają tego warzywa lub będzie nie do poznania. Ponadto należy zwrócić uwagę na różnorodność w menu. Osądźcie sami, jeśli każdego ranka karmicie dziecko tą samą owsianką, to jakikolwiek apetyt miał, ale po 5-6 dniach odmówi.
  3. Całkiem inna sprawa dotyczy dzieci. Jeśli Twoje dziecko jest w trakcie mieszania lub karmienia piersią, wtedy rezygnacja z jedzenia może mówić o fizycznej dolegliwości lub problemach z podstawową żywnością. W tym ostatnim przypadku musisz przeanalizować jedzenie: dla osób sztucznych - mieszaninę (być może zastąpiono inną), dla tych, którzy jedzą pierś - porcję kobiety karmiącej.
  4. Częste lub niekontrolowane przekąski. Jeśli pyszne ciastka i słodycze leżą w mieszkaniu, gdzie to możliwe, to jest to jeden z głównych powodów niechęci do jedzenia owsianki lub zupy. Musisz tylko zdjąć słodycze, a Twoje dziecko natychmiast będzie miało apetyt. Ponadto, warto zwrócić uwagę na domowników, nie jest tajemnicą, że babcie są zawsze gotowe do karmienia swoich wnuków i wnuków. Czasami nawet mały kawałek domowego ciasta, zjedzony przed kolacją, może poważnie zniechęcić do jedzenia.

Co powinieneś zrobić, jeśli dziecko nie je dobrze?

Jakkolwiek było ciężko, psycholodzy zalecają pozostawienie okruchów w spokoju i nie zmuszanie ich do jedzenia. Przymusowe zastawienie w ustach jedzenia doprowadzi jedynie do dodatkowej agresji ze strony dziecka, wypluwając jedzenie i ewentualnie histerię.

Jeśli dziecko źle się odżywia, wielu jest zainteresowanych, jak podnieść jego apetyt aby był skuteczny. I tu też jest kilka interesujących zasad:

  • więcej chodzić z miękiszem na świeżym powietrzu, a jeśli pozwala na to pogoda i istnieje możliwość, wziąć jedzenie bezpośrednio pod otwartym niebem;
  • spróbuj kibicować Twojemu dziecku. Psycholodzy od dawna udowodnili, że apetyt w dużej mierze zależy od stanu psychicznego dziecka. I to jest bezpośrednio potwierdzone: opowiadanie historii o samolotach, które latają do twoich ust, lub skakaniu po dziecku jak króliczek, dzieci z wielką przyjemnością jedzą, niż kiedy są krzyczone lub karane. dziecko źle zjada, jak zwiększyć apetyt
  • pobudzają apetyt dziecka. W tym celu idealna jest łyżeczka roztopionego masła lub miodu. Ponadto, czasami pragnienie nie pozwala otworzyć się na uczucie głodu. Dlatego możesz spróbować dać dziecku przed zjedzeniem 100 ml przegotowanej wody.

Podsumowując, chcę zauważyć, że tylko cierpliwość i wyobraźnia pomogą ci nakarmić dziecko, nawet jeśli nie zacznie się od razu. W takim przypadku nigdy nie należy uciekać się do gróźb ani kar. takie działania zawsze będą prowadziły do ​​negatywnego wpływu dziecka, nie tylko na działania rodziców, ale także na proces jedzenia.