Muzeum berberyjskie w Agadir , zwane także Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Amazigh, jest muzeum miejskim w małym dwupiętrowym budynku w pobliżu wybrzeża Agadiru. Muzeum przechowuje kolekcję obiektów dziedzictwa kulturowego i historycznego Berberów z XVIII-XIX wieku.

Historia stworzenia

Berberowie są osobistymi słowami Amazighów, co oznacza "wolni ludzie" to rdzenne plemiona północnej Afryki. Ich język i tradycje kulturowe były kiedyś pod wpływem narodów Afryki i śródziemnomorskiej części Europy w tym samym czasie. Historia Berberga jest w rzeczywistości najbogatsza i ma prawie 9 tysięcy lat.

Muzeum zostało stworzone i otwarte do zwiedzania na początku 2000 roku przez francuskich ochotników przy wsparciu ze strony kierownictwa Agadir, który jest chętny do zachowania oryginalnej kultury plemion berberyjskich w każdy możliwy sposób.

Co jest interesujące w muzeum?

W Muzeum Berberyjskim w Agadirze znajdują się 3 sale. W pierwszej hali zobaczysz materiały i produkty lokalnej produkcji. Odwiedzając ten pokój, zobaczysz luksusowe dywany, przybory kuchenne, wyroby ceramiczne i gliniane, różne materiały budowlane. W drugim pokoju zwiedzający znajdą kolekcję instrumentów muzycznych, strojów ludowych, wystawę broni, różne talizmany, starożytne manuskrypty i wiele produktów rzemieślniczych. I wreszcie trzecia sala zadowoli turystów wyjątkową kolekcją kamieni szlachetnych i biżuterii. Możesz zobaczyć bransoletki, naszyjniki, kolczyki, łańcuszki, broszki, wszystko to jest bardzo finezyjną biżuterią i różnorodnymi czasami dziwacznymi kształtami. Kolekcja biżuterii jest dość solidna i zawiera prawie 200 pozycji. Zwróć uwagę na piękną zawieszkę Mszę w kształcie tarczy ze spiralą, która jest głównym symbolem i perłą Berberowskiego Muzeum.

Na parterze muzeum berberyjskiego znajduje się mała wystawa malarstwa miejscowych malarzy, przedstawiająca na płótnach głównie mieszkańców w tradycyjnych strojach berberyjskich, a także biblioteka książek o kulturze Berberów.

Wycieczka po muzeum jest niezwykle interesująca. Przewodnik opowie Ci o codziennym życiu starożytnych Marokańczyków, o tym, jak żyli, co robili, na jakich instrumentach grają i na co polowali. Zwiedzanie muzeum będzie okazją nie tylko do rozważenia ozdobnych wzorów na dywanach, najlepszego malowania ceramiki i docenić pracowitą pracę mistrzów biżuterii. Berberowie żyli raczej skromnie, a piękne przedmioty z naczynia często nie były używane zgodnie z ich przeznaczeniem, ale zostały stworzone, by ozdobić dom i stworzyć komfort. Wiele eksponatów z kolekcji muzeum ma swoją historię, pomagając w zrozumieniu charakterystycznej kultury rdzennych plemion Maroko .

Jak odwiedzić?

Muzeum znajduje się w północno-zachodniej części miasta, obok nabrzeża, przy wąskiej uliczce Ave Hassan, która znajduje się pomiędzy ulicami Avenue Mohammed V i Boulevard Hassan II. Muzeum Berberyjskie w Agadirze jest łatwo dostępne taksówką, samochodem i autobusem. Przystanek autobusowy znajduje się obok Avenue Mohammed V. Jeśli podróżujesz samochodem, skorzystaj z powyższych współrzędnych GPS nawigatora.

Odwiedził Muzeum Berberów. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 20 dirhamów, bilet dla dzieci kosztuje 10 dirhamów. Muzeum jest otwarte przez cały dzień z wyjątkiem niedzieli, od 9:30 do 17:30, przerwy obiadowej od 12:30 do 14:00. Niedaleko od muzeum Bird Park , które będą interesujące odwiedzić rodziny z dziećmi. Przy okazji, z samego Agadiru możesz zamówić zwiedzanie Maroka i jeszcze bliżej poznać kulturę i historię tego kraju.

Выставка картин в музееУкрашения берберов