Rozpoczął się jeden z głównych objawów przeziębienia - ból gardła. Redukcja i poprawa ogólnego stanu pacjenta może polegać na płukaniu różnymi roztworami leczniczymi. Ale czym dokładnie jest płukanie zimnem, aby pozbyć się bolesnych wrażeń tak szybko, jak to możliwe?

Leki do płukania

Proces zapalny nie jest silny? Czy w tym przypadku lepiej przepłukać gardło? Możesz użyć kwasu borowego. Aby to zrobić, potrzebujesz:

 1. Wymieszać 10 ml kwasu borowego i 200 ml ciepłej wody.
 2. Przepłukać gardło przez 30 sekund, przechylając głowę do tyłu, przysuwając język do przodu tak daleko, jak to możliwe.
 3. Powtórz tę procedurę 5 razy.

Kiedy pojawia się pytanie, co może przepłukać gardło zimnem, dochody pochodzą z tabletek Furacilin. Mają właściwości dezynfekujące i antyseptyczne. Aby przygotować roztwór, musisz zmiażdżyć 2 tabletki i rozcieńczyć je w 100 ml ciepłej wody. Płukanie powinno odbywać się raz na godzinę.

Rozwiązania z lekami mogą być na przemian. Zastanów się, co jeszcze przepłukać ból gardła przeziębieniem? Do przygotowania roztworów odpowiednich leków, takich jak:

 • Chlorofil;
 • Jodinol ;
 • Miramistin;
 • Octenisept;
 • Dioxydin.

Proporcje, w których powinny być rozcieńczone, podano w instrukcjach.

Środki ludowe do płukania

Skutecznie radzą sobie z zapaleniem w gardle i środków ludowej. Ich główną zaletą jest to, że nie powodują niepożądanych reakcji nawet przy częstym stosowaniu. Zimno można płukać ustami z wywaru z rumianku.

Przepis na bulion

Składniki:

 • rumianek (suchy) - 20 g;
 • woda - 200 ml.

Przygotowanie

Polać rumiankiem wrzącą wodą i gotować przez 5 minut. Ochłodzić bulion do temperatury pokojowej i użyć go do spłukania.

Nie masz rumianku i nie wiesz, jakiego rodzaju trawy można płukać przeziębieniem? Wymień go na hypericum, rumianek lub nagietek. Rosół z takimi roślinami leczniczymi ma również doskonałe właściwości antyseptyczne.

Niedrogą i skuteczną metodą pozbycia się zapalenia i bólu w gardle jest płukanie gardła sokiem z buraków.

Środki na receptę

Składniki:

 • buraki - 750 g;
 • 6% ocet jabłkowy - 20 ml.

Przygotowanie

Obieramy buraki i robimy z nich sok. Dodaj ocet jabłkowy i dobrze wymieszaj. Nałożyć uzyskaną mieszaninę do płukania co 3 godziny.

Jeśli oprócz bólu i stanu zapalnego masz obrzęk, możesz popić się mocną zieloną herbatą. Ale zamiast cukru należy dodać 1 łyżeczkę. soda.