Tatarnik kolczasty należy do rodziny Astrov, a jego fantazyjny fioletowy kwiat przypomina nam jego piękne pochodzenie. Ze względu na ten kwiat, tyłek jest trochę pechowy - często mylony jest z osetem, ale ich liście, rzecz jasna, różnią się, podobnie jak właściwości lecznicze. Aby określić ciernisty oset na liściach, wiedz, że są one zębate i rozciągają się wzdłuż całej łodygi.

Tatarnik jest rozprowadzany w krajach bałtyckich, na Ukrainie i europejskiej części Rosji na północy Azji Środkowej i na Kaukazie. Często walczy się jak zioło - nie sprawiedliwie zasłużone traktowanie wynika częściowo z charakterystycznych siedlisk rośliny - miejsc dla śmieci, pastwisk i nieużytków, a także ogrodów warzywnych i pól.

Trawa Tharnik - właściwości

Trawę obserwowano przez bardzo długi czas, a Avicenna była pierwszą. Uwagę wielkiego lekarza perskiego Tatara zyskały jego właściwości hemostatyczne - polecił ją kobiecemu krwawieniu i rakowi jelita. W Rosji był używany do innych celów jako środek przeciwkaszlowy, choleretic, który wspiera również serce i leczy rany ropne.

Oprócz półek medycznych, ostro odwiedziło stado kucharzy - było używane jako nadzienie do ciast, wcześniej oczyszczone z cierni, a także dodane do zup i przygotowanych sałatek.

Tatarnik zawiera następujące substancje:

 • alkaloidy;
 • laktony;
 • gorycz;
 • saponiny;
 • niezbędne aminokwasy;
 • kwas askorbinowy;
 • inulina

Kiedy naukowcy przeprowadzili badanie na tatarniku, dowiedzieli się, że roślina ta atakuje mięsień sercowy i naczynia krwionośne. Leki na tej podstawie zwężają naczynia krwionośne, zwiększają amplitudę skurczów serca i ciśnienie krwi. Dlatego starożytni Rosjanie nie pomylili się, gdy używali go do tego rodzaju choroby, w czasie, gdy nie było wiadomo dokładnie, jakie właściwości miała ta roślina.

Również oset ma działanie przeciwdrgawkowe i moczopędne.

Jeśli zostanie zastosowany w małych dawkach, praca kory mózgowej ulegnie poprawie, a jeśli podejmiesz przedawkowanie, uzyskasz przeciwny efekt.

W innych krajach leki na podstawie leku są przepisywane jako zapobieganie nawrotom nowotworu po jego usunięciu.

Zastosowanie trawy

pricker

Tatarnik służy jako napar:

 1. 10 g kwiatów wlać 200 ml wody.
 2. Następnie wstawić na 15 minut do łaźni wodnej.
 3. Po tym oznacza się wlew przez 1 dzień.
 4. Po przefiltrowaniu infuzja jest gotowa do użycia:
  • na suchy kaszel - 1 łyżeczka. 4 razy dziennie;
  • pod zmniejszonym ciśnieniem - 1 łyżka. 3 razy dziennie.

Tatyarnik kolczasty - przeciwwskazania

Istnieje jedno przeciwwskazanie do korzystania z quillera - nadciśnienie .