Salmonelloza jest ostrą chorobą zakaźną, charakteryzującą się dysfunkcją układu trawiennego i uszkodzeniem narządów. Czynniki sprawcze tej choroby to bakterie z rodzaju Salmonella. Najczęstszą infekcją są zainfekowane produkty, brudna woda. Charakterystyczne objawy salmonellozy obejmują biegunkę, nudności, wymioty i ból w jamie brzusznej.

Źródła zakażenia Salmonella

Wektory Salmonella mogą być skażone bakteriami lub osobami, które wcześniej chorowały .. Najczęstszą przyczyną salmonellozy jest niedostateczna obróbka cieplna produktów mięsnych.

Dzieci poniżej jednego roku mają znacznie zwiększone ryzyko zakażenia od osoby, która przenosi infekcję. Bakterie mogą przedostawać się przez naczynia, przedmioty, płótno.

Objawy salmonellozy u dorosłych

Czas trwania okresu inkubacji może wynosić od ośmiu godzin do trzech dni. Często objawy pojawiają się tydzień po infekcji. Charakter pierwszych objawów salmonellozy jest spowodowany ogólnym odurzaniem organizmu. Należą do nich:

  • bóle głowy ;
  • wysoka gorączka, dreszcze;
  • zmęczenie, ból mięśni.

Dalszy rozwój choroby prowadzi do porażki układu trawiennego. W tym przypadku towarzyszą mu takie znaki:

  • ból pępka ;
  • wymioty, które mogą trwać do trzech dni;
  • biegunka bez bólu, w przeciwieństwie do czerwonki.

Objawy salmonellozy u dzieci

Najtrudniej jest tolerować tę chorobę u dzieci poniżej jednego roku. Początkowo dziecko odmawia jedzenia, ma słabość, temperatura wzrasta (do około 39 C). Trzeciego dnia rozwija się biegunka, podczas gdy stolce mają zielonkawy odcień. Objawy salmonellozy Po tygodniu krew można znaleźć w kale.

Jeśli czas nie pokazuje dziecku lekarza, choroba może być śmiertelna. Dlatego jeśli znajdziesz jakiekolwiek oznaki choroby Salmonella, wezwij pogotowie ratunkowe.

Leczenie salmonellozy

Pacjent z salmonellozą znajduje się na oddziale chorób zakaźnych i przepisuje antybiotyki (lewomycetyna, polimyksyna) i specjalną dietę. Leczenie ma również na celu uzupełnienie utraconej objętości płynu w organizmie poprzez przyjmowanie leków, takich jak glukozan i rehydpon. Aby przywrócić funkcje układu pokarmowego, zaleca się przyjmowanie mezim i festal.