Aby ułatwić identyfikację przyczyn bólu głowy, należy przeanalizować możliwe źródło takich objawów. Oto kilka czynników, które powodują ból w głowie:

  • Termiczne - bóle głowy spowodowane naruszeniem regulacji termicznej organizmu z powodu przegrzania, hipotermii, wzrostu lub znacznego obniżenia temperatury ciała;
  • mechaniczny - ból głowy objawia się po urazach głowy, kręgosłupa szyjnego, pod wpływem czynników wewnętrznych, które zmieniają ciśnienie śródczaszkowe;
  • chemiczne - ból głowy jest wywoływany przez procesy chemiczne w ciele, działanie toksyn, nadmiar dawek leków, choroby zakaźne.

Przyczyny bólu głowy

Pod wpływem takich czynników ból głowy może być bardzo intensywny. Zauważ, że najbardziej wrażliwym miejscem jest kora mózgowa. Ponadto mogą wystąpić silne bóle głowy, gdy dotyczy to naczyń w podstawie mózgu i dużych tętnic.

Uporczywe bóle głowy

Zespół bólu może pojawić się nagle lub towarzyszyć Ci nieustannie. Jeśli ból głowy stał się chroniczny, jest to sygnał z ciała o trwałych procesach patologicznych, które powodują:

  • głód mózgu;
  • skurcz naczyń mózgowych;
  • uszkodzenie kości lub tkanki chrzęstnej kręgosłupa.

Choroby, które towarzyszą utrzymującym się łagodnym bólom głowy, zwykle nie zagrażają życiu, ale powodują stały dyskomfort. Jedną z najbardziej popularnych chorób, która jest wyrażana przez uporczywe bóle głowy, jest migrena.

Charakterystyczną cechą migreny jest silny ból w jednej połowie głowy, który występuje regularnie i utrzymuje się przez kilka (czasem nawet do 72) godzin. Stały ból może również mówić o przewlekłym procesie zapalnym w zatokach szczękowych.

Nudności i bóle głowy

Często ból głowy towarzyszą dodatkowe objawy. Nudności, które pojawiają się na tle bólu głowy, należy ostrzec. Taki znak może wskazywać na niebezpieczne choroby:

  • zapalenie opon mózgowych - infekcja bakteryjna lub wirusowa opon mózgowych;
  • uraz mózgu - wstrząs mózgu.

Przyczyny bólu głowy, w połączeniu z nudnościami, mogą ukrywać się w gwałtownym spadku ciśnienia krwi, najczęściej - wraz z jego wzrostem. Osłabienie, nudności i ból głowy mogą być również bardzo pozytywnymi powodami - początkiem ciąży.

Ból głowy rano

Ból głowy pojawiający się rano z powodu procesów chemicznych w ciele. Brak tlenu, naruszenie metabolizmu tlenu, sen w niezabezpieczonym pokoju, zatrucie alkoholem, naruszenie równowagi wodnej organizmu, zgrubienie krwi.

Lokalizacja bólów głowy

Przyczyny bólów głowy w skroniach najprawdopodobniej leżą w upośledzonym krążeniu krwi. Czynnikami mającymi wpływ na takie procesy są ostry brak tlenu, palenie. Stany zapalne i zaburzenia widzenia mogą również powodować ból w skroniach. Choroby sercowo-naczyniowe, które powodują bóle głowy w świątyniach, stanowią pretekst do obowiązkowego leczenia lekarza.

Przyczyny bólu głowy na karku mogą być patologie kręgosłupa, upośledzenie krążenia głównych naczyń podstawy mózgu, rak, zaburzenie przysadki mózgowej, nagły spadek ciśnienia krwi.

bóle głowy z rannych przyczyn

Przyczyną bólu głowy w przedniej części głowy są najczęściej choroby zakaźne zatok szczękowych i czołowych, zwiększone ciśnienie w oku, zapalenie kory mózgowej.

Leczenie bólu głowy

Niemożliwe jest nawet wyobrażenie sobie leczenia bólu głowy bez pełnego informowania i całkowitego określania jego przyczyny. Nie toleruj bólu głowy, nawet jeśli jest on nieistotny. Jednym z najpopularniejszych środków pierwszej pomocy w przypadku poważnych bólów głowy jest środek przeciwbólowy. Ale to tylko eliminacja jednego z objawów mogących sygnalizować poważną chorobę. Zobacz lekarza - to główny krok w kierunku eliminacji i leczenia bólów głowy.