Ławka jest wiecznym klasykiem, który zachował podstawowe zasady budowy i jej przeznaczenie od czasów starożytnych. Dziś, podobnie jak wiele wieków temu, bez ławki ulicznej trudno wyobrazić sobie podwórko, ulicę, ogród, plac, park. Zasadniczo zmieniły się tylko formy i materiały produkcyjne, oferując coraz więcej ciekawych i funkcjonalnych opcji.

Te różne ławki

Ławka, jakkolwiek by nie była, składa się z kilku elementów. Siedząc, plecy i wsparcie - tutaj trzy główne elementy projektu. Oprócz nich ławka ma ramę, uchwyty, akcesoria.

Każdy element stołu może być wykonany z jednego lub drugiego materiału. Weźmy na przykład wsparcie. Mogą to być stal, żeliwo, kamień, beton, drewno.

Również materiały na plecy i siedzenie różnią się. Najczęściej drzewo (sosna, świerk lub modrzew), plastik, blacha stalowa. W tym przypadku ławka jako całość może być w całości wykonana z tego samego materiału, ale może być również kombinacją, powiedzmy, żeliwnych podpór i drewnianego oparcia i siedziska.

Jak wybrać uliczną ławkę?

Jeśli masz do czynienia z wyborem ławek do fabuły kraju, jest coś do przemyślenia. Dzisiejszy wybór jest po prostu ogromny, a czasem trudno o coś konkretnego. Spójrzmy na główne ławki opcji i zwróć uwagę na ich zalety i wady.

A pierwsze będą uliczne ławki wykonane z drewna. Estetyka i naturalna faktura sprawiają, że są tak wszechstronne, że łatwo pasują do każdego stylu projektowania krajobrazu.

Wystarczy wybrać odpowiednie drewno - takie, które wytrzyma stały kontakt z wilgocią i jednocześnie nie gnije. Do gatunków tych należą orzech, czereśnia, dąb, tek, modrzew i inne drzewa iglaste. Niewątpliwie dla dodatkowej ochrony należy otworzyć drzewo lakierem lub farbą.

Całkiem inna sprawa - betonowe ławki na zewnątrz. Na pewno nie boją się wilgoci i potrafią wiernie służyć przez wiele dziesięcioleci. Jednocześnie pięknie udekorują ogród, przywołując w nim nuty średniowiecznej świetności.

Metalowa ławka zewnętrzna jest również odporna na deszcz i inne opady oraz zjawiska. Należy jednak zachować ostrożność w dwóch punktach:

  1. Metal ma właściwość pokrywania się korozją, dlatego musi być odpowiednio obrobiony.
  2. Jest wielu miłośników łatwego pieniądza w postaci wyrobów metalowych. Dlatego musisz zadbać o bezpieczne zamocowanie takiej ławki do podstawy.

Ogólnie rzecz biorąc, ławka metalowa może idealnie pasować do jednego lub innego stylu, w zależności od technologii, w której jest wykonana. Tak więc, ławka ze stelażem stanie się dodatkiem do stylu vintage, uliczna ławka z surowego żelaza z oparciem podkreśli nowoczesny styl.

Bardziej nowoczesne plastikowe ławki są względną innowacją. Wiele osób je lubi ze względu na swoją lekkość, mobilność i przystępną cenę. Ławki są rodzajem produktu sezonowego do rekreacji na świeżym powietrzu. Jednak pomimo dużej różnorodności kolorów i kształtów projektanci nie traktują ich poważnie i nie wykorzystują ich w swoich projektach.

Odrębną grupę produktów ogrodowych i parkowych do rekreacji można przypisać ławkom zewnętrznym z baldachimem. Jest to idealne rozwiązanie do stworzenia wygodnego kąta dla zrelaksować się gdzie możesz ukryć się przed słońcem lub deszczem.

Takie ławki są pewną alternatywą dla altan i doskonale radzą sobie z przypisanymi im funkcjami. Są instalowane na placach zabaw w parkach i na placach w mieście, ale są nie mniej popularne wśród letnich mieszkańców, ponieważ gwarantują wygodniejszą rozrywkę.

ławki uliczne 1ławki uliczne 2ławki uliczne 3
ławki uliczne 4ławki uliczne 5ławki uliczne 6
ławki uliczne 7ławki uliczne 8ławki uliczne 9