Podczas badania dziecka lekarz musi poprosić dziecko o pokazanie języka. I nie jest to nierozsądne, ponieważ okazuje się, że plamy na języku bez przyczyny nie pojawiają się i prawie zawsze wskazują na jakieś wewnętrzne naruszenia.

Przyczyny plam na języku dziecka

U niemowląt, plamy na języku mogą wystąpić w okresie ząbkowania. Najczęściej niemowlęta pojawiają się czerwone plamy z żółtą obwódką. Miejsca mają nieregularny kształt i do tego mają swoją nazwę - "Język geograficzny" . Często takie plamy nie objawiają się i nie przeszkadzają dziecku, znikają same po kilku miesiącach, a czasem nawet latach.

Białe plamki na języku i ustach dziecka są powodowane przez grzyby z rodzaju Candida i są nazywane drozdami. Takie plamki wyglądają jak serowy osad, nie mają określonej postaci i są rozmieszczone losowo w jamie ustnej. Dziecko natychmiast poinformuje cię o pojawieniu się plam wraz z jego zachowaniem: zaczyna odmawiać jedzenia, spać źle i być nieustannie kapryśnym. Jak leczyć takie miejsca w języku, należy poprosić pediatrę, i można rozpocząć leczenie natychmiast, przygotowując roztwór sody. Aby to zrobić, weź jedną łyżeczkę napoju gazowanego i dodaj ją do jednego litra wody, a tym roztworem należy czyścić usta dziecka do 3 razy dziennie. Białe plamki pod językiem mogą być objawem głodu tlenu w mózgu. Choroba układu naczyniowego mózgu jest bardzo poważna, więc jeśli widzisz białą plamkę pod językiem u dziecka, powinieneś poszukać pomocy medycznej.

Ciemne plamki w języku mogą pojawić się u dziecka po długotrwałym leczeniu antybiotykami. Takie plamy są specjalnym grzybem, z którym trzeba walczyć z lekami przeciwgrzybiczymi. Ciemne plamki mogą również pojawić się, gdy rozwija się choroba pęcherzyka żółciowego lub trzustki, należy wykonać USG, aby potwierdzić lub obalić chorobę. co oznaczają plamy na języku Język dziecka jest zwykle pokryty czerwonymi plamami w wysokiej temperaturze. Jeśli dziecko ma małą ślinę w ustach, a język dziecka ma plamki o czerwonawym zabarwieniu, może to wskazywać na chorobę mózgu. Plamy biało-czerwone na języku, w połączeniu z kaszlem, wskazują na szkarlatynę.

Żółte plamki na języku dziecka mogą pojawić się z powodu choroby błony śluzowej żołądka.

Zasadniczo, obecność tylko plam na języku nie może oznaczać, że dana choroba rozwija się, najczęściej jest to tylko dodatkowy objaw innych objawów choroby.