Boisko sportowe w przedszkolu Dzieci uczęszczają do przedszkola w celu zdobycia nowych umiejętności: komunikacji, kultury, samoobsługi itp. W systemie edukacji uwzględniono także wychowanie fizyczne dzieci w wieku przedszkolnym, niezbędne do harmonijnego rozwoju każdego dziecka.

W tym celu, oprócz obszaru gry, w każdej grupie przedszkola należy również wyposażyć boisko sportowe, które może zawierać różne przedmioty, pociski i symulatory.

Rodzaje sprzętu sportowego dla przedszkoli

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, dlaczego potrzebujesz projektu sportowego w przedszkolu, w tym tak zwanego niestandardowego.

Po pierwsze są to lekcje wychowania fizycznego, które są zawarte w każdym programie edukacji przedszkolnej. Na nich przedszkolaki wciąż uczą się powtarzania czynności nauczyciela, wykonywania najprostszych ćwiczeń wzmacniających mięśnie ciała i koordynują ruchy.

Po drugie, są to wspólne działania rozwojowe, które prowadzi każdy nauczyciel w swojej grupie. Są ukierunkowane na rozwój dużych i drobnych umiejętności motorycznych, siły ręki, uczuć rytmicznych itp.

Po trzecie, są to niezależne, "spontaniczne" gry dzieci uczących się interakcji w zespole. Dziecko może grać sam, co często ma miejsce z powodu naturalnej aktywności i mobilności większości przedszkolaków.

Tak więc, jako elementy narożników sportowych w przedszkolach są najczęściej używane: ściany szwedzkie, piłki do gry w siatkę i piłki o różnych rozmiarach, gumowe swetry, maty gimnastyczne i miękkie maty, obręcze, skakanka, szpilki, małe hantle, trampoliny , pierścienie do koszykówki lub kosze, wszelkiego rodzaju zestawy do gier sportowych. Wszystko to powinno odpowiadać grupie wiekowej dzieci (młodszych, średnich i starszych). Wymagana jest również muzyka (system akustyczny, głośniki lub przynajmniej magnetofon).

Oprócz wyżej opisanych rekwizytów, które są używane w grupowych zajęciach wychowania fizycznego, w każdej grupie znajdują się z reguły niestandardowe materiały. Są bardziej odpowiednie do gier na świeżym powietrzu dla dzieci niezależnych i powinny być dostępne, aby każde dziecko mogło korzystać z tej lub innej rzeczy, jeśli sobie tego życzy. Zazwyczaj takie rekwizyty są tworzone przez rodziców i wychowawców. Przykładami takiego sprzętu do wszelkiego rodzaju rozrywek sportowych w przedszkolu mogą być:

  • "Ścieżki zdrowotne", które są miękką bazą tkaninową z naszywanymi guzikami, komponentami konstruktora i innymi elementami do masażu stóp w celu zapobiegania płaskiej stopie;
  • symulatory ćwiczeń oddechowych, na przykład wstążki z papierowymi figurami nawleczonymi na końcach;
  • gra "twister" lub domowe szablony zastępujące ją obrazem dłoni i stóp. Są potrzebne do rozwoju koordynacji ruchów i percepcji przestrzennej;
  • ringbros;
  • ekspandery dziecięce;
  • torebki płatków szyte z różnych rodzajów tkanin w dotyku;
  • wielobarwne flagi, chusteczki i wstążki;
  • zestaw do gry w rzutki;
  • maski bohaterów bajek i kreskówek, które są używane do gier na świeżym powietrzu;
  • pomoce wizualne w postaci kolorowych albumów, opowiadających o różnych sportach. Są one wykorzystywane do naśladowania, ponieważ dość często dzieci, zwłaszcza chłopcy, prezentują się jako sławni, silni sportowcy.
Strefa sportowa w przedszkolu 1Kącik sportowy w przedszkolu 2Kącik sportowy w przedszkolu 3
Kącik sportowy w przedszkolu 4Kącik sportowy w przedszkolu 5Kącik sportowy w przedszkolu 6
Kącik sportowy w przedszkolu 7Kącik sportowy w przedszkolu 8Kącik sportowy w przedszkolu 9

Należy zauważyć, że lista danych dotyczących orientacji w przedszkolu nie jest regulowana przez nic i zależy wyłącznie od pragnienia wychowawców, aby urozmaicić wypoczynek swoich podopiecznych, aby uczynić go bardziej interesującym i użytecznym dla zdrowia.