W historii światowej mody, pasy, które nazywane są paskami slutyjskimi, mają wyjątkową rolę. Symbol białoruski jest największym atutem sztuki i rzemiosła.

Pasy Słuckie1Pasy slutskie2Pasy slutskie3
Tło historyczne

Historia pasów śląskich szacowana jest na stulecia. Po pierwsze, podobne produkty zostały dostarczone ze Wschodu. Ale już w połowie XVIII wieku pierwsza fabryka na świecie została założona przez hetmana wielkiego hetmana Michaiła Kazimierza Radziwiławia w Słucku. Pierwszy tkacki pasek w Słucku został wydany w 1758 roku. Ormiańscy madzharani z Hovhannes i dwaj lokalni artyści, którzy studiowali razem z nim, pracowali nad jego stworzeniem. W ciągu pierwszych kilku lat rzemieślnicy osmańscy i perscy zaproszeni przez hetmana zaproszeni do pracy w manufakturze, dlatego wzory miały wyraźny orientalny charakter. Ale nadszedł czas, kiedy właściciele fabryki przestali potrzebować usług zagranicznych mistrzów. Miejscowi rzemieślnicy, którzy przejęli doświadczenie Osmanów i Persów, szybko zastąpili orientalne ozdoby niezapominajkami, chabrami, stokrotkami, liśćmi dębu i klonu. Od tego czasu rozpoczęła się historia pasów w Słucku, które wyglądały tak, jak dziś wygląda.

Świat sztuki dekoracyjnej i użytkowej

Do produkcji takich taśm rzemieślnicy używali drogich materiałów, takich jak nici jedwabne, złote i srebrne. Długość pasa może sięgać czterech metrów lub więcej, a szerokość - do pół metra. Krawędzie paska w Słucku ozdobiono wzorzystą obwódką, a końce ozdobiono motywy kwiatowe i kwiatowe . Niezwykłą cechą tego produktu jest brak niewłaściwej strony. Ze względu na wysoki poziom umiejętności tkaczy pasek wyglądał idealnie po obu stronach. Szczyt umiejętności uznano za czworoboczne produkty, które zostały złożone na pół. Środkową część pasa zdobiły zazwyczaj poprzeczne lub wzorzyste paski, siatka i groszek, a najpiękniejsze ozdoby umieszczono na końcach produktu. I obowiązkowy element - etykieta wskazująca, że ​​pas jest wykonany w Słucku.

By the way, do tkania tych produktów zaufali tylko przedstawiciele silniejszego seksu, ponieważ istnieje legenda, że ​​żeńska ręka sprawia, że ​​kolory wyblakłe, a nici pozbawiają siły.

Pasy Słuckie4Pasy slutskie5Pasy slutskie6
Odrodzenie tradycji

Do początku XXI wieku pas w Słucku był całkowicie nierozsądny. Od 2012 r. Rząd Białorusi zatwierdził państwowy program ożywienia tego elementu. ubrania narodowe . Dziś na pasku w Słucku przypisana jest rola pamiątki, stylizacji artystycznej, symbolu reprezentacyjnego, muzealnego. Największe przedsiębiorstwo włókiennicze Białorusi "pasy slutskie" stopniowo wprowadza produkcję, która łączy w sobie autentyczne cechy i innowacyjne rozwiązania. Pierwszy pas, wykonany ze złotych nitek i wysokiej jakości naturalnego jedwabiu, został uroczyście przedstawiony prezydentowi Republiki Białoruś Aleksandrowi Łukaszence.

Na bazie firmy otworzył także muzeum pasów śląskich. Jego ekspozycja nie jest jeszcze zbyt bogata w eksponaty, ale turyści, którzy po raz pierwszy zobaczą białoruski pas, będą mieli coś do powiedzenia swoim znajomym. Ponadto w muzeum można kupić wyjątkowe pamiątki, a także wizualnie zapoznać się z osobliwościami procesu technologicznego tworzenia pasów.

Slutsk Belt7Pasy śląskie8Pasy slutskie9
Pasy slutskie10Pasy slutskie11Pasy slutskie12