Kiedy ludzie są prawie całkowicie uzależnieni od zmian pogodowych, nie jest zaskakujące, że większość ich przekonań jest również związana z naturą. Głównymi punktami odniesienia w kalendarzu słowiańskich świąt była astronomiczna ofensywa zimy, lata i jesieni ze sprężyną. Przesilenie i równonoc były najważniejszymi wydarzeniami dla rolnika. Nadejście chrześcijaństwa w Rosji doprowadziło do silnych zmian w obyczajach, wiele z nich zniknęło z pamięci ludzi na zawsze, ale wciąż można znaleźć ślady. Zainteresowanie dawnymi słowiańskimi świętami znów wzrasta, a młodzi ludzie znów są zainteresowani historią swoich przodków. Ci, którzy rozumieją, mają rację, że całkowita utrata starożytnej wiedzy jest katastrofą dla narodu.

Główne święta słowiańskie

Przesilenie zimowe (21 grudnia)

Święto to znane jest również jako Kolyada i zawsze obchodzono je w czasie przesilenia zimowego, kiedy nadszedł najkrótszy dzień w roku. Bóg nowonarodzonego Słońca musiał być wielbiony i odprawiać rytuały z piosenkami. Ludzie byli już pewni, że nawet jeśli trwać będą straszliwe mroźne dni, cały blask będzie lśnić z każdym dniem, a lato stopniowo nadejdzie.

Choinka (21 grudnia - 5 stycznia)

Okres, w którym miały miejsce te słowiańskie święta pogańskie, był najbardziej optymalny dla mistycznych rytuałów. Dlatego w Svyatky wykonano ogromną liczbę różnych wróżb. Były specjalne spiski o piękno, o pieniądze, pomagające rozpoznać piękno długo oczekiwanego małżonka.

Maslenitsa (tydzień przed Wielkim Postem)

Widząc, że ludzie zimą byli zaaranżowani Zapusty , której czas jest teraz ściśle uzależniony od Wielkanocy. Jest to kolejny dowód na to, jak słowiańskie rytuały zostały płynnie przekształcone w chrześcijańskie święta. W astronomicznej koncepcji Maslenicy spada w ostatnim tygodniu zimy, a jej data jest całkowicie związana z ruchem gwiazdy. Zwykle ludzie robili wielkiego stracha na wróble, ubranego w ubrania dla kobiet, symbolizującego tę zabawną postać. Tydzień odbywał się w grach, sankach, spektaklach teatralnych, fistsuffach, chodzeniu do odwiedzenia. Główną cechą wakacji są pyszne naleśniki, przypominające kształtem słońce. Strach na Wróble czekał na smutny los, został uroczyście spalony, nazywając przybycie wiosennych piosenek.

Red Hill (21 marca)

Kolejne święta słowiańskie w Rosji przyszły na równonocy wiosennej i symbolizowały spotkanie ciepłego źródła. Jako Czerwone Wzgórze w każdej wiosce wybrano wygodne wzgórze, zgodnie z wierzeniami przodków, dusze zmarłych powinny być stado. Słowianie wierzyli, że są w formie ptaków, a zatem rozproszone karmy dla ptaków tutaj. Na górze ustawiono stoły z jedzeniem i ucztami, aby przodkowie mogli ucztować z nimi w te święta.

Tydzień Rusału (14-20 czerwca)

Ten okres świetnie nadaje się również do wróżenia, a także zimowych choinek świątecznych. Wierzono, że niebo jest otwarte w tym dniu, co oznacza, że ​​możesz uzyskać wszystkie odpowiedzi od Sił natury na palące pytania. Nie polecano pływać w magicznych dniach poświęconych boginie zbiorników. Zielona choinka trwa tydzień i kończy się letnim przesileniem.

Kupała (21 czerwca)

W tym słowiańskim święcie odbywały się słynne wróżby Kupały i kąpiele w rzece. Młodzi ludzie przeskoczyli wielkie ogniska i bawili się w okrągłe tańce, podczas gdy dziewczęta w tej kwestii tradycyjnie zaczęły wierzyć w wodę, próbując dowiedzieć się o losie. Przyszło lato astronomiczne.

Indyjskie lato (14-20 września)

W niektórych wioskach lata indyjskiego pogrzeby pogrzebowe much ułożono w trumny z dyń lub wypędzono z domostw karaluchów. Po zakończeniu dolegliwości kobiety mogły wykonywać bardziej lekkie prace w rolnictwie w postaci podlewania, falowania, suszenia, suszenia lnu, tkania tkanin. Święta słowiańskie1 Młodzi faceci przybyli, aby pomóc w tej pracy wiejskiej piękności. Kobiety, które myślały o przyszłej synowej, organizowały domowe uczty dla młodych ludzi, gdzie chłopiec mógł opiekować się koneserem.

Spotkanie jesieni (21 września)

Na Święcie Żniw musieliśmy upiec ciasta, aby następny rok również był udany. W chacie koniecznie odnowiono ogień, najpierw gasząc palenisko, a następnie uroczyście rozpalając nowy płomień. W astronomicznym pojęciu przyszła jesień, a ludzie z tym słowiańskim świętem żegnali się z ciepłym latem. Tradycyjnie na naturze oświetlały się ogromne ognie, a wokół nich odbywały się okrągłe tańce.