W centralnej części Kolumbia niedaleko od Bogota Niezwykły, solny kościół Sipakira, uznany przez ważny punkt orientacyjny kraju . Z innych kościołów katolickich różni się tym, że jest wyryty bezpośrednio w skale galijskiej, więc jej trzy czwarte ściany składa się z soli. Pomimo niezwykłej okolicy, w każdą niedzielę kościół miał usługi, dzięki czemu jest jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów.

Historia katedry Sipakira Salt

Kraj ten znany jest ze złóż soli, które powstały 250 milionów lat temu, kiedy powstały Anderijskie Kordyliery. Około V wieku pne lokalne plemiona Indian Chibcha nauczyły się wydobywać sól. Wraz z przybyciem Europejczyków do Ameryki Południowej łowisko zaczęło rozwijać się w przyspieszonym tempie.

Zanim powstała Słupacka Katedra w Sipakira, mieszkańcy Kolumbii wybudowali sanktuarium w kopalni na głębokości 120 m. W 1932 r. Kopalnia została rozbudowana do kaplicy i powstał ołtarz modlitewny. Pierwsza świątynia została otwarta w 1954 roku, ale nie była bezpieczna dla odwiedzających, więc została natychmiast zamknięta. Nowoczesna katedra Sipakira została udostępniona zwiedzającym Kolumbii 16 grudnia 1995 roku.

Статуя ангела в соляном соборе Сипакиры

Struktura katedry Sipakira Salt

Przed otwarciem nowej świątyni katolickiej ogłoszono konkurs wśród architektów. Wygrał Roswell Garavito Pearl, którego projekt obejmował istotne zmiany w starej katedrze. Obecnie głównymi elementami katedry Sipakira w Kolumbii są:

  • 14 małych kaplic z krzyżami i platform klęczących, które są ucieleśnieniem namiętności Pana;
  • kopuła znajdująca się na końcu głównej zstępującej rampy wjazdowej;
  • trzy nawy, symbolizujące narodziny, życie i śmierć Jezusa Chrystusa.
Центральный неф соляного собора Сипакиры

W ścianach sal znajdują się rzeźbione cztery masywne cylindryczne kolumny, przedstawiające Cztery Ewangelie. Świątynia wyposażona jest w generator elektryczny, dzięki któremu działa system oświetlenia.

W największej sali Sipakira w Kolumbii, w Sipakira, zainstalowano 16-metrowy krzyż oświetlony kolorowymi światłami. Ponadto goście mogą podziwiać:

  • kopia Kaplicy Sykstyńskiej, na której Bóg daje życie Adamowi;
  • śnieżnobiałe rzeźby aniołów;
  • płaskorzeźby przedstawiające ludzi, drzewa i zwierzęta.

Kolorowa iluminacja skutecznie podkreśla rzeźby, napisy i łuki sipakirskiej katedry w Kolumbii. Szczególnie pięknie wyglądają masywne krzyże, które na tle nierównych ścian i fioletowej poświaty wyglądają jeszcze bardziej majestatycznie.

Барельеф в соляном соборе Сипакиры

Karta informacji turystycznej

Po wizycie w kościele zwiedzający mogą udać się do kopalni soli. Po prostu pamiętaj, że w powietrzu jest wysoka koncentracja soli. Dlatego w Katedrze Solnej w Sipakira w Kolumbii należy zachować ostrożność wobec osób cierpiących na choroby płuc i skóry, ponieważ powietrze to może spowolnić proces gojenia. Inni turyści podczas wycieczki może za pomocą kilofa odstraszać fragment ściany halitowej za pamięć. Ku uciesze zwiedzających, w jaskiniach urządzają spektakularne przedstawienie pirotechniczne.

Jak dostać się do Sipakira Salt Cathedral?

Ten unikalny kościół katolicki znajduje się 50 km na północ od Bogota . Ze stolicy Kolumbii do katedry Sipakira można dojechać samochodem lub autobusem. Pierwsza metoda jest najszybsza. Jeśli jedziesz drogami Autopista i Cajica-Chia, cała podróż trwa maksymalnie 1 godzinę. Do jaskiń solnych jest mały pociąg, koszt biletu, za który zapłacimy 1 $.