Wiadomo, że owrzodzenie ma charakterystyczną właściwość "przypominania" sobie w okresie jesiennym i wiosennym. Dlatego pojawienie się następujących objawów w tym czasie daje powód do konsultacji z lekarzem w celu wykonania i wyjaśnienia rozpoznania choroby wrzodowej.

Jakie są objawy choroby wrzodowej żołądka?

Oto niektóre oznaki wrzodów żołądka można nazwać dur:

 • ból żołądka w ciągu godziny lub dwóch po posiłku, który może mieć obwodową lokalizację;
 • uczucie mdłości;
 • częste odbijanie, czasem z zapachem siarkowodoru (zgniłe jaja);
 • ociężałość w żołądku;
 • ulga w bólu po wymiotach;
 • pojawienie się zanieczyszczeń krwi w kale lub wymiocinach (objawy krwawienia z wrzodu żołądka).

W zależności od stopnia rozwoju choroby wrzodowej żołądka, wielkości i umiejscowienia owrzodzenia, obecności kilku zmian błony śluzowej, objawy te mogą być wyraźne, aż do bolesnego szoku. Aby rozpocząć leczenie na czas i zapobiec rozwojowi niebezpiecznych powikłań, należy zwrócić uwagę na objawy, które sygnalizują wystąpienie choroby.

Pierwsze oznaki wrzodów żołądka

Nie ignoruj ​​nawet subtelnych znaków, które sprawiają, że podejrzewasz wrzód żołądka. Kompleksowe badanie przewodu żołądkowo-jelitowego pomoże określić lub wykluczyć wrzód żołądka. Pierwsze alarmujące "dzwony" mogą służyć:

 • uczucie dyskomfortu w żołądku po jedzeniu;
 • nudności podczas głodu;
 • stabilna utrata masy ciała przy normalnym odżywieniu;
 • krótki ból w żołądku po jedzeniu;
 • sezonowe ataki zgagi;
 • ślady krwi w kale.
perforowane objawy wrzodu żołądka

Wszystkie te pierwsze objawy wrzodów żołądka są charakterystyczne dla zapalenia błony śluzowej żołądka, co często prowadzi do rozwoju choroby wrzodowej, a także może być spowodowane spożyciem specjalnych bakterii Helicobacter pylori, które stopniowo niszczą błonę śluzową, a następnie wszystkie warstwy żołądka. Zarówno zapalenie żołądka, jak i infekcje bakteryjne dobrze reagują na leczenie. Czas poprosić o pomoc gastroenterologa.

Otwarty wrzód żołądka - objawy

Przewlekła choroba wrzodowa pod wpływem stresujących sytuacji lub radykalnie zmienionej diety może przekształcić się w ostrą postać. Jego popularna nazwa to otwarty wrzód żołądka, którego objawy mogą być bardzo intensywne i wymagają pilnej eliminacji medycznej:

 • silny ból w przestrzeni międzyżebrowej lub pod lewą krawędzią;
 • obfite wymioty, czasem z nieczystościami krwi (w postaci ciemnej, gęstej cieczy o barwie kawy);
 • tachykardia.

Perforowany wrzód żołądka - objawy

Ale czasami przebieg wrzodu trawiennego przechodzi bardzo groźny dla życia. Ze względu na długotrwałą erozję wewnętrznej wyściółki żołądka naruszona zostaje jego integralność. Występuje zerwanie wszystkich warstw żołądka. To jest perforowany wrzód. W przypadku braku operacji, w ciągu pierwszych 12 godzin po wystąpieniu pierwszych oznak perforacji owrzodzenia, śmierć następuje z powodu zapalenia otrzewnej (zapalenia) jamy brzusznej. Nie można przeoczyć objawów perforowanych wrzodów żołądka, ponieważ są one bardzo intensywne, wyraźne i objawiają się etapami.

 1. Po pierwsze, ostry ból w żołądku, sięgający do klatki piersiowej, obojczyka lub pleców, podobny do bólu uderzenia nożem. Niektórzy pacjenci porównują odczucia bólu z ciężkimi i ostrymi poparzeniami.
 2. Ból ma właściwości narastające, nasilające się podczas ruchu i otacza całe ciało.
 3. Po chwili (od 4 do 6 godzin) ból maleje, pojawia się fałszywa ulga.
 4. jakie są oznaki wrzodu żołądka
 5. W tym czasie brzuch staje się spuchnięty i mocny w dotyku - "kamienny brzuch" - z powodu gromadzenia się gazów pod przeponą. Są to głównie radiologiczne objawy wrzodów żołądka, które wskazują na uszkodzenie jamy brzusznej po wejściu treści żołądka.
 6. Temperatura wzrasta, blendy skóry stają się blade, odczuwana jest suchość w ustach.
 7. Stopniowo powraca zespół bólowy, tachykardia, zaburzenia stolca, obserwuje się ogólne poważne pogorszenie stanu zdrowia. Jest to stan krytyczny, w którym niezbędna jest operacja awaryjna.