Krótkotrwała utrata pamięci (amnezja), a także sama pamięć, to zjawisko, które nie zostało w pełni zbadane i przechowuje wiele tajemnic. Może się to zdarzyć absolutnie z każdą osobą, bez względu na wiek i styl życia. Co dziś wiadomo o tym naruszeniu, porozmawiajmy w tym artykule.

Manifestacja syndromu utraty pamięci krótkotrwałej

Krótkotrwała utrata pamięci pojawia się nagle i może trwać od kilku minut do kilku dni, być pojedynczym lub powtarzać kilka razy w roku. Jednocześnie osoba nie może zapamiętać zdarzeń z żadnej recepty i traci możliwość naprawienia w pamięci zdarzeń występujących w danym momencie. Jednak dostęp do głębokiej pamięci jest zachowany - osoba pamięta jego imię, osobowości i nazwiska krewnych, może rozwiązywać problemy matematyczne. W okresie takiego ataku osoba jest świadoma naruszenia pamięci, czuje się zdezorientowana w czasie i przestrzeni, nie pozostawia uczucia niepokoju, bezradności, zamętu.

Standardowe pytania osoby z krótkotrwałą utratą pamięci to: "Gdzie jestem?", "Jak się tu dostałem?", "Co ja tu robię?", Itp. Jednak z powodu utraty zdolności do absorbowania i rejestrowania nowych informacji, może on ciągle zadawać te same pytania.

Przyczyny utraty pamięci krótkotrwałej

Występowanie tego zjawiska jest spowodowane dysfunkcją jednej ze struktur mózgu (hipokamp, ​​wzgórze, itp.), Ale sam mechanizm pozostaje niejasny. Możliwymi przyczynami mogą być następujące czynniki, które można zaobserwować zarówno w kompleksie, jak i osobno:

  • silny stres;
  • uraz głowy;
  • fizyczne przeciążenie;
  • gwałtowna zmiana temperatury otoczenia (zanurzenie w zimnej wodzie itp.);
  • przyjmowanie alkoholu, niektóre środki odurzające;
  • choroby powodujące uszkodzenie mózgu - Choroba Alzheimera , guza mózgu, zapalenie opon mózgowych, Przyczyny utraty pamięci krótkotrwałej Choroba Parkinsona epilepsja udar, itp.

Leczenie krótkotrwałej utraty pamięci

Zwykle krótkotrwała utrata pamięci stopniowo spontanicznie. W niektórych przypadkach będzie wymagać specjalnych ćwiczeń dla rozwoju aktywności mózgu, leków, suplementów ziołowych. Równie ważny jest zdrowy tryb życia, odpowiednia zbilansowana dieta, normalny sen. Jeśli krótkotrwała amnezja jest spowodowana chorobą, pierwszą rzeczą do zrobienia jest jej leczenie.