Często zdarza się, że po otwarciu jej szuflady z kosmetykami dekoracyjnymi, kobieta znajduje cienie, tusz do rzęs lub puder, których nie używała przez długi czas, ale nie wyrzuciła jej, ponieważ narzędzie może być przydatne w przyszłości. I nadszedł ten moment - "minerał" został znaleziony, ale pojawia się pytanie, czy można z niego skorzystać, ponieważ minęło kilka lat od momentu zakupu?

Byłoby z pewnością zbyteczne, aby wspomnieć, jak brakujący tonalny krem ​​lub szminka może zaszkodzić skórze - i bez tego nie jest dobrym pomysłem zorganizowanie eksperymentu na efektach bezużytecznych chemikaliów na skórze twarzy. Dlatego zanim zaczniesz używać znalezionych produktów dekoracyjnych, musisz sprawdzić okres przydatności do spożycia kosmetyków: czasami warto to zrobić w sklepie, bez odchodzenia od blatu, ponieważ bez skrupułów lub nieuważni sprzedawcy, którzy nie zwracają uwagi na okres trwałości sprzedawanych produktów, zawsze można znaleźć.


Określić trwałość kosmetyków według kodu

Sprawdzanie okresu przydatności kosmetyków za pomocą kodu jest skomplikowane przez fakt, że różne firmy używają różnych oznaczeń: na przykład można znaleźć miesiąc i ostatnie cyfry roku w postaci rzymskich oznaczeń, ale nie jest jasne, który to rok (w pierwszych dziesięcioleciach łatwo się pomylić) częściej spotyka się szyfr, który jest inny dla każdej firmy. Na przykład rok 2012 dla Mary Kay może być F, a dla Guerlain N.

Nie można podać kodów wszystkich firm kosmetycznych przez co najmniej następne 5 lat, dlatego podamy kilka wspólnych dla wszystkich zasad:

  1. Jeśli produkt kosmetyczny ma szyfrowanie cyfrowe, zwykle pierwsze dwie cyfry oznaczają rok produkcji, następne dwa - dzień i ostatni - miesiąc. Następnie wyznacz numery partii, kody międzynarodowe i tak dalej.
  2. Jeśli nie ma znaków cyfrowych, lepiej skonsultować się ze sprzedawcą - jest on zobowiązany do przekazania tych informacji.
  3. Mniej wygodnym sposobem sprawdzenia jest użycie kalkulatora daty wygaśnięcia. Aby to zrobić, potrzebujesz Internetu, ponieważ jego istotą jest wprowadzenie na stronie producenta formularza liczb wskazanego na opakowaniu, a następnie automatycznie wyświetlana jest informacja o dacie produkcji i okresie trwałości produktu. Jego niedogodność polega na tym, że przy zakupie problematyczne jest zorganizowanie go.
Trwałość produktów kosmetycznych dla oczu

Jeśli kod zostanie usunięty, musisz polegać na innych danych, które pomogą określić, czy produkt zniknął.

Data ważności tuszu do rzęs. Jeśli nie ma kodu, należy wziąć pod uwagę zapach i konsystencję tuszki: nie można jej używać, jeśli ma silny zapach lub nie jest tak lepki jak wcześniej. Po otworzeniu tusz do rzęs jest przechowywany średnio nie dłużej niż sześć miesięcy. Płynny eyeliner jest przechowywany jeszcze mniej - około 4 miesięcy.

Okres trwałości cieni do powiek. Gdy cienie kompaktowe łatwo się rozpadają (jeśli wcześniej tego nie zaobserwowano), kolor i zapach się zmieniły, oznacza to, że nie można ich już nakładać na powieki. Zazwyczaj trwałość takich kosmetyków od 2 do 3 lat.

Jak określić trwałość kosmetyków korekcyjnych?

Podstawa trwałości. Płynny fundament jest zwykle przechowywany przez około rok, a jego podgatunek śmietany w proszku zachowuje swoje właściwości przez nieco dłuższy czas - do 3 lat.

jak określić trwałość kosmetyków

Okres trwałości proszku. Proszek, podobnie jak cienie, można uznać za długotrwały wśród kosmetyków dekoracyjnych, ponieważ zazwyczaj im prostsza kompozycja, tym dłużej produkt zachowuje swoje właściwości: na przykład proszek, składający się głównie z talku i pigmentu, może służyć około 3 lat.

Odszyfrowywanie trwałości kosmetyków na usta

Szlifowanie szminki. Pomadka jest przechowywana średnio nie dłużej niż półtora roku, a także błyszczyk do ust. W sercu szminki znajdują się często oleje i tłuszcze, które po zepsuciu wydzielają nieprzyjemny zapach, więc ryzyko użycia przeterminowanej szminki jest bardzo małe.