Państwo Belize Jest znany jako epicentrum starożytnej osady Majów. Ich dziedzictwem są święte świątynie, piramidy, zaawansowana nauka, rolnictwo, matematyka i niesamowite struktury. Cała ta cywilizacja osiągnęła się bez użycia żelaza i kół w czasach, gdy Europa była w średniowieczu. Cerros lub Cerro Maya to jedna z najstarszych osad plemiennych w Belize.

Opis zagadki archeologicznej

Cerros znajduje się w dzielnicy Corozal na północy Belize. Zgodnie z ustaleniami naukowców, osada była tu od 400 rpne. przed 400 AD. W czasach rozkwitu Cerrosa było to miejsce dla ponad 2000 osób. Zajmowali się rolnictwem, handlem. Wioska położona jest nad brzegiem Morza Karaibskiego, przy ujściu rzeki, na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Jest to jedyna majska osada na wybrzeżu, cała reszta znajduje się w dżungli w dżungli.

Серрос - руины

Ruiny Cerros

Od momentu powstania w regionie 400 pne. Serros była małą wioską, w której mieszkali rybacy, rolnicy i kupcy. Wykorzystali żyzną glebę i łatwy dostęp do morza. Świątynie zaczęto budować w 50 rpne, a ostatnia znacząca konstrukcja została ukończona w 100 rne. Ludzie nadal tu mieszkali, ale nie budowali niczego fundamentalnego. W przyszłości wieś została opuszczona przez mieszkańców i nikt o tym nie wiedział, dopóki Thomas Gunn w 1900 roku nie zauważył "kopców". Prace archeologiczne rozpoczęły się w 1973 r., Kiedy ziemia została nabyta pod budowę ośrodka, ale tak się nie stało, a teren został przekazany rządowi Belize. W latach 70. przeprowadzono wykopy, które zakończyły się w 1981 roku. W latach 90. wznowiono prace wykopaliskowe. Dzisiaj Cerros jest częściowo zanurzony, ale to, co widać, jest oszałamiające. Są to 5 świątyń, w tym jeden, który wznosi się do 72 stóp, powiązane obszary, duży system kanałów i panoramiczny widok z wierzchołków świątyń. Rezerwat archeologiczny Cerro Maya zajmuje 52 akry ziemi i obejmuje 3 duże kompleksy architektoniczne.

Храм Маски Jak się tam dostać?

Możesz dostać się do Cerros od Corozal na łodzi. Łodzie można wypożyczyć. Możesz także jechać samochodem wzdłuż Northern Highway i podziwiać malownicze widoki. Ta strona znajduje się w bagnistym obszarze, więc musisz przygotować się na spotkanie z owadami i zaopatrzyć się w repelenty. Po znaku Tony Inn musisz znaleźć znak Miedzianego Banku i znak z brązową piramidą, a następnie iść tą drogą i włączyć drugi zakręt w prawo. Ta droga prowadzi do promu. W 20 minut prom będzie po drugiej stronie rzeki. Postępuj zgodnie ze znakami, aby iść pieszo. Wejście do miasta za opłatą to 2,5 USD.