Czasami nagle pojawiają się łzy bez szczególnego powodu - po prostu coś nagle zapamiętanego lub słuchana muzyka jest tak piękna, że ​​trudno jest zachować w sobie uczucia, ale nie można ich wyrazić w inny sposób. We wszystkich tych przypadkach mówimy o takich uczuciach, jak sentymentalizm.

Co oznacza sentymentalizm?

Znaczenie słowa sentymentalizm staje się jasne, konieczne jest jedynie rozróżnienie w nim francuskiego "sentymentu", co tłumaczy się jako "uczucie". Oznacza to, że jest to pewna właściwość psyche, która charakteryzuje się dużą podatnością i sennością. Jeśli ktoś jest w sentymentalnym nastroju, wtedy wszystkie wrażenia, które czerpie ze świata zewnętrznego, nie wpływają na umysł i myśli, ale przede wszystkim na uczucia.

Ludzie sentymentalni mogą być entuzjastyczni, wrażliwi, dotknięci i empatyczni bez konkretnego powodu. Nie pozostawiają obojętnym, na co inni nie zwracają uwagi, ani nie reagują tak ostro.

Zwiększony sentymentalizm

Generalnie pojęcie zwiększonego sentymentalizmu jest dość indywidualne i zależy od norm danej osoby. Dla kogoś w porządku rzeczy, niech łza nad książką i piszczy dla radości, przypadkowo spotykając starego znajomego, a ktoś nie może sobie pozwolić na okazywanie uczuć na pogrzebie bliskiej osoby, ponieważ uważa to za przejaw słabości.

Ale jeśli reakcje emocjonalne są zbyt silne, osoba nie może ich kontrolować i pokazuje, że są nieodpowiednie, wtedy taki sentymentalizm można określić jako nadmierny.

Zwiększony sentymentalizm jest zazwyczaj charakterystyczny dla kobiet. Mężczyźni stają się również bardziej wrażliwi w czasie, wynika to ze zmian związanych z wiekiem, w szczególności ze spadkiem produkcji męskich hormonów, ale rzadko nie osiągają poziomu pięknej połowy ludzkości.

Nadmierny sentymentalizm może być stały i sytuacyjny. Jeśli jesteś przyzwyczajony, że nie masz uczuć w sobie i czasami otwarcie wyrażasz je w ekscentryczny sposób, a to nie przeszkadza ci w życiu, nie powinieneś się martwić.

Ale sentymentalizm sytuacyjny może objawiać się nawet w zarezerwowanych ludziach w związku z pewnym nastrojem, stanem zdrowia lub zdarzeniem. Zawsze stajemy się bardziej wrażliwi z mnóstwem problemów lub gdy coś boli. Istnieje również ryzyko utraty kontroli nad ekspresją emocji, jeśli będziesz je powstrzymywał przez dłuższy czas. Przekonując siebie, że silni ludzie nie płaczą, a panie zawsze zachowują się z ograniczoną powagą, dosłownie skazujesz się na załamanie, które może nastąpić nagle.

Jak pozbyć się sentymentalizmu?

Zacznijmy od tego, że pozbycie się go jest konieczne tylko wtedy, gdy naprawdę cię to niepokoi. W przeciwnym razie przemoc ze swej natury jest całkowicie nieuzasadniona.

Staraj się uświadomić sobie, że nie zawsze konieczne jest powstrzymywanie emocji, są sytuacje, w których można je nie tylko pokazać, ale także konieczne, ponieważ przynajmniej to łączy ludzi. Najprawdopodobniej warto trzymać się w rękach w pracy, ale daleko jest do tego, by być w kręgu rodzinnym i samemu z samym sobą niekoniecznie żelaza. Nie unikaj bliskich kontaktów, dla każdej osoby niezwykle ważne jest, aby nie doświadczać wszystkich chwil radości i smutku.

Wyraźnie identyfikuj sytuacje, w których możesz pokazywać emocje i próbować doświadczyć w nich jak najwięcej uczuć i skoncentrować się na nich. To pomoże ci lepiej zrozumieć siebie i zbadać twoje reakcje. Zawsze będziesz wiedzieć, czego się spodziewać w następnej chwili. Ponadto emocje nie będą się gromadzić i nie będą mogły jak pozbyć się sentymentalizmu nagle się wybucha.

Spróbuj dokonać tej zmiany w swoim życiu i po pewnym czasie zorganizuj sobie swoisty "test na sentymentalizm". W końcu, jeśli uważasz się za zbyt niepohamowaną osobę, z pewnością masz sytuacje, w których to się objawia. Teraz łatwo się do nich dostać, na przykład do filmu, którego nie można do końca zobaczyć z powodu toczących się łez. Reakcja może się nie zmienić, ale w tym przypadku powinna być ponownie dobrze przemyślana, czy musisz radzić sobie z sentymentalizmem czy też powinieneś to zaakceptować.