Test samooceny dla nastolatków Poglądy i myślenie młodych mężczyzn i kobiet w wieku dojrzewania ulegają poważnym zmianom. Dotyczy to różnych aspektów - teraz młodzi ludzie zwracają większą uwagę na ich wygląd, starają się poszerzyć i zmienić swój krąg społeczny, zacząć podążać za modą i słuchać opinii tych, których uważają za swoich idoli.

W szczególności uczniowie szkół średnich zaczynają przyjmować krytyczne podejście do swojej osobowości. Zauważają wszystko, nawet najbardziej nieistotne braki, i podkreślają zalety i korzyści, które wydają się dla nich ważne i cenne. Ze względu na cechy wiekowe nastolatki nie zawsze potrafią odpowiednio ocenić swoją osobowość i wyciągnąć właściwe wnioski.

Jeśli dziecko zaczyna się przeceniać, to bardzo często prowadzi do niegrzeczny i bezceremonialne zachowanie, które często staje się przyczyną konfliktu z innymi. Nastolatka z niska samoocena, wręcz przeciwnie, w większości przypadków staje się on samowystarczalny, staje się niepewny i nieinformatywny, co negatywnie wpływa na poziom jego rozwoju.

Dlatego ważne jest, aby rodzice i nauczyciele kontrolowali poczucie własnej wartości u młodych mężczyzn i kobiet w okresie przejściowym oraz, w razie potrzeby, podejmowali działania psychologiczne. Często poziom samooceny osobowości nastolatka jest określany za pomocą testu RV. Ovcharova, o czym dowiesz się w naszym artykule.

Przetestuj definicję samooceny u młodzieży zgodnie z metodą RV. Ovcharova

Aby określić poziom poczucia własnej wartości, uczeń jest proszony o odpowiedź na 16 pytań. W każdym z nich możliwe są 3 warianty: "tak", "nie" lub "trudno powiedzieć". Te ostatnie należy wybierać tylko w skrajnych przypadkach. Za każdą pozytywną odpowiedź podmiot otrzymuje 2 punkty, a za odpowiedź "trudno powiedzieć" - 1 punkt. W przypadku odmowy któregokolwiek z oświadczeń, dziecko nie otrzymuje jednego punktu za to.

Pytania dotyczące testu samooceny dla nastolatków RV Ovcharova wygląda następująco:

 1. Lubię tworzyć fantastyczne projekty.
 2. Mogę sobie wyobrazić coś, co nie dzieje się na świecie.
 3. Będę uczestniczyć w nowym dla mnie biznesie.
 4. Szybko znajduję rozwiązania w trudnych sytuacjach.
 5. Zasadniczo staram się mieć opinię na temat wszystkiego.
 6. Lubię znaleźć przyczyny moich niepowodzeń.
 7. Próbuję ocenić działania i zdarzenia na podstawie moich przekonań.
 8. Mogę uzasadnić, dlaczego coś lubię lub nie lubię.
 9. Nie jest trudne dla mnie wyróżnić główny i wtórny w jakimkolwiek zadaniu.
 10. Mogę przekonująco udowodnić prawdę.
 11. Potrafię podzielić trudne zadanie na kilka prostych.
 12. Często mam ciekawe pomysły.
 13. Bardziej interesuje mnie twórcza praca niż w inny sposób.
 14. Zawsze staram się znaleźć pracę, w której mogę wykazać się kreatywnością.
 15. Lubię organizować moich znajomych w interesujących rzeczach.
 16. test samooceny u młodzieży Dla mnie ważne jest to, jak moi koledzy oceniają moją pracę.

Łączna liczba otrzymanych punktów pomoże określić wynik:

 • 24-32 punkty - wysoki poziom samooceny;
 • Średnia 12-24 punktów;
 • 0-12 punktów - niski.

W przypadku dzieci, które uzyskały wynik "niski" lub "wysoki" w wyniku testu, szkolny psycholog musi pracować, aby niewystarczająca samoocena nie wpłynęła na dalsze życie nastolatka.