Jeśli kobieta w wieku rozrodczym ustaliła już regularne miesiączki, a następnie zniknęła na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jest to drugorzędny brak miesiączki. U nastolatków, których miesięcznik nie pojawiał się w ogóle, mówi się o pierwotnym braku miesiączki.

Wtórny brak miesiączki - przyczyny

Główne przyczyny wtórnego braku miesiączki:

  • zrosty wewnątrzmaciczne (zrosty), w których podczas miesięcznych zrzutów nie mogą opuścić macicy z powodu jej zatarcia po ciężkich procesach zapalnych (w tym gruźlicy), operacjach macicy, jej łyżeczkowaniu;
  • policystyczny jajnik ;
  • zespół zubażania jajników lub przedwczesna menopauza (w tym przypadku jajniki nie tworzą estrogenów o podwyższonym poziomie hormonów gonadotropowych - LH i FSH);
  • zespół nadpobudliwości jajników (z powodu niekontrolowanego długotrwałego stosowania leków antykoncepcyjnych, zwłaszcza jednofazowych, poziom hormonów gonadotropowych zmniejsza się wraz ze zwiększeniem poziomu prolaktyny);
  • fizyczne wyczerpanie ciała (ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, szczególnie wśród sportowców, podczas postu i anoreksji);
  • psychogenny brak miesiączki (z urazem psychicznym, przewlekłym stresem).

Rozpoznanie wtórnego braku miesiączki

Anamneza jest ważna przede wszystkim w diagnozie wtórnego braku miesiączki: lekarz może zapytać o tryb stresu u kobiety, stosowanie środków antykoncepcyjnych, wydzieliny z gruczołów sutkowych (o podwyższonym poziomie prolaktyny w organizmie).

Można również podejrzewać pojawienie się wtórnego braku miesiączki na podstawie objawów: u kobiet policystycznych obserwuje się wzrost włosów, zaburzony metabolizm tłuszczów i problemową skórę. W przypadku przedwczesnej menopauzy na pierwszy plan wysuwają się objawy uszkodzenia autonomicznego układu nerwowego, a inne rodzaje braku miesiączki mogą być bezobjawowe.

Ale najlepiej jest zdiagnozować chorobę, sprawdzając poziom hormonów gonadotropowych we krwi kobiety, prolaktyny , hormony jajników i tarczycy. Ultradźwięki pomogą zdiagnozować zrosty wewnątrz macicy, policystycznych jajników, brak owulacji. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy ciąża jest możliwa, jeśli wystąpi wtórne miesiączkowanie, należy pamiętać, że nie ma owulacji, co oznacza, że ​​ciąża nie wystąpi.

Wtórny brak miesiączki - leczenie

Aby zrozumieć, jak leczyć wtórne miesiączkowanie, przede wszystkim trzeba znaleźć przyczyny, które go spowodowały. Bez kompleksowego badania kobiety, u której zdiagnozowano wtórne miesiączkowanie, nie można przepisać leczenia lekiem lub środkami ludowymi. Zsynchronizowane w macicy są usuwane, a następnie hormonalne estrogeny i progestyny ​​(na przykład Duphaston) są przepisywane przez 4 miesiące.

Z wtórnym brakiem miesiączki, z powodu przedwczesnej menopauzy, przepisywane są estrogeny, a gdy hiper-hamowanie jajników, zwykle dochodzi do siebie. Kiedy policystycznych jajników po ustaleniu poziomu hormonów płciowych wybrać leki antykoncepcyjne, które są najlepiej dostosowane do hormonów. wtórne przyczyny braku miesiączki Jeśli brak miesiączki spowodował choroby tarczycy, leczenie tych zaburzeń powinno przywrócić normalne funkcjonowanie jajników.

Przyczyna zwiększonego poziomu prolaktyny nie jest całkowicie jasna, a jeśli nie ma problemów z przysadką (np. Guzy przysadki), a kobieta nie karmi piersią (a miesiączkowanie mleczne nie wymaga leczenia), wówczas zaleca się stosowanie antagonistów dopaminy.

W przypadku fizycznego wyczerpania lub długotrwałego głodzenia zaleca się łagodny reżim obciążenia i dobre odżywianie. Kobieta z psychogennym brakiem miesiączki powinna zostać zbadana przez psychoterapeutę i nie zaleca się leczenia hormonalnego.