Silne dudnienie w brzuchu po jedzeniu powoduje poważny dyskomfort społeczny. Jeśli to zjawisko jest często obserwowane, osoba zaczyna się skomplikować. Spróbujmy dowiedzieć się, dlaczego po jedzeniu dochodzi do dudnienia w żołądku i co zrobić, jeśli po każdym posiłku występują nieprzyjemne dźwięki.

Przyczyny dudnienia w żołądku po jedzeniu

Grzmot i bulgotanie w żołądku - naturalny fizjologiczny hałas, którego zwykle nie słyszymy. Proces trawienia nie jest możliwy bez perystaltyki (skurczu) ścian żołądka i jelit. W niektórych przypadkach mogą wystąpić zauważalne dźwięki:

 1. Nieprawidłowo zorganizowany proces konsumpcji żywności. Jeśli dana osoba je w pośpiechu, żuje źle i rozmawia w trakcie jedzenia, bierze powietrze, którego nagromadzenie w żołądku powoduje uczucie ściskania. W tym przypadku ruch nagromadzonego powietrza powoduje dudnienie.
 2. Tłuste i nadmiernie bogate w błonnik pokarmy. Na przykład groch, kapusta, winogrona i inne podobne produkty są trudne do strawienia i słabo rozdzielone.
 3. Brak lub nadmiar płynu. Warunek powstaje, gdy preferowane są produkty suche - kanapki, fast food. Mniej często nadmiar płynów (zwłaszcza woda sodowa) powoduje nie tylko dudnienie, ale także wzdęcia .

Częste dudnienie może oznaczać, że dana osoba ma pewne problemy w dziedzinie gastroenterologii. Zwróć uwagę na najczęstsze:

 • Dysbacteriosis, w której występuje wzrost chorobotwórczej mikroflory w przewodzie pokarmowym, jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną dudnienia i obrzęku w żołądku po jedzeniu;
 • przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, któremu towarzyszy ból w nadbrzuszu, odbijanie i mdłości;
 • dyskineza jelita grubego - choroba związana z trudnością przemieszczania strawionego pokarmu;
 • przewlekłe zapalenie trzustki - naruszenie produkcji enzymów wpływających na proces trawienia spożywanego jedzenia.

Przyczyną dudnienia i zaburzeń jelitowych mogą być choroby zakaźne (czerwonka, salmonelloza itp.).

Leczenie dudnienia w jamie brzusznej po jedzeniu

Należy podkreślić, że leczenie jest bezpośrednio związane z przyczynami dudnienia w żołądku po jedzeniu. Jeśli jest to choroba przewlekła, to pod nadzorem gastroenterologa wymagana jest dieta i leczenie ogólnoustrojowe. Lekarze zalecają leki takie jak:

 • Mezim Forte;
 • Espumizan;
 • przyczyny dudnienia w żołądku po jedzeniu
 • Linex;
 • Pankreoflat itp.

Aby prawidłowe trawienie było ważne, przestrzegaj zasad jedzenia:

 1. Jedz zrównoważone.
 2. Nie angażuj się w jedzenie suchej karmy.
 3. Są małe porcje, nie przejadaj się.

W niektórych przypadkach należy porzucić produkty powodujące problemy z trawieniem (muffin, piwo, rośliny strączkowe itp.).