Bezpretensjonalne i wytrzymałe gurami od dawna są jednym z najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych. Dobrze dogadują się z sąsiadami, jednak samce to gourami - ryby terytorialne, więc eksperci zalecają trzymanie tylko jednego samca w akwarium. Seks gourami jest łatwy do rozróżnienia. Różnice między płciami - ostro zakończona płetwa u samca, wygładzona, zaokrąglona - u samicy samce różnią się także imponującymi rozmiarami.

Reprodukcja gurami z ryb akwariowych

Jeśli samce gourami zaczynają budować gniazdo pianki, są gotowe do rozmnażania. Zwykle dzieje się tak w wieku jednego roku. Mężczyzna może i powinien otrzymać pomoc. Po pierwsze, poziom wody w akwarium w tym okresie nie powinien przekraczać 15 cm, po drugie potrzebuje materiałów budowlanych - dlatego wskazane jest umieszczenie małych pływających roślin na terenie tarła. Pomogą one również kobiecie ukryć się przed denerwującym uwodzenie mężczyzny po tarle.

Gourami może również hodować w popularnym akwarium. Ale jeśli tak się nie stanie, rozmnażanie musi rozpocząć się od "przemieszczenia" samca z głównego akwarium do miejsca tarła. W zbiorniku do rozmnażania 15-20 l powinna znajdować się stojąca woda, aby skonstruowane gniazdo nie zapadło się, temperatura wody została podgrzana do 28-29 ° C.

Samiec spędza cały czas wokół gniazda, którego średnica sięga 7 cm, to jest przyszłe miejsce dla potomności. Kiedy samiec już nabył takie miejsce, przeszczepia się do niego samicę.

Ciężarne gurami wygląda jak inne ciężarne ryby - ma zaokrąglony brzuch. A samiec to widzi. Jeśli samica jest gotowa do odrodzenia, natychmiast zaczyna opiekować się nią w każdy możliwy sposób, zmienia kolor i staje się szczególnie piękna. Jeśli samica nie jest gotowa, może prowadzić do utraty ogona i płetw, a nawet śmierci. Przed tarłem hodowcy ciężko karmią.

Proces kojarzenia gourami

Krycie gourami wygląda bardzo zabawnie: samiec jakby zaprasza samicę do gniazda i kiedy w końcu się zgadza, znajdują się razem pod tym schronieniem. Mężczyzna odwraca dziewczynę do góry nogami do gniazda i wyciska z niej kawior, jednocześnie nawożąc. Następnie uwalnia kobietę, a on podnosi jaja, które spadły na dno akwarium i zwraca je do gniazda. Ściąga samca z samicy kilkakrotnie i za każdym razem trudniej jest mu podbić samicę pod gniazdo. Samiec jest zły i staje się agresywny, kobieta ukrywa się w zaroślach traw. Proces rozmnażania może zająć do 4 godzin.

Rosnące smażyć gurami

Po odrodzeniu lepiej jest natychmiast usunąć samicę, inaczej zły ojciec, który chroni swoje gniazdo i potomstwo, może wyrzucić na nią agresję. Samiec gourami jest rzeczywiście zaangażowany w uprawę narybku. Jajka nieźle trzymają w pienistym gnieździe, ale jeśli nagle toną, samiec natychmiast reaguje i zwraca je z powrotem. Po upływie jednego lub dwóch dni wylęg narybku. Czas inkubacji zależy od temperatury wody, dla której należy stale monitorować: jeśli mężczyzna czuje, że coś jest nie tak, może przestać dbać o narybek i je zniszczyć. Również w tym okresie nie otrzymuje żadnej paszy. Ojciec zostaje w akwarium do Hodowanie gurami ryb dopóki potomstwo nie nauczy się spokojnego rozmycia w akwarium. Głodny tata "wraca" do ogólnego akwarium, gniazdo bez niego zaczyna się zapadać, ale nie jest już potrzebne dla małych guru. Karmić smażyć gourami powinny być infusoria i zooplanktonu.

Hodowla perłowa gourami, jeden z najpiękniejszych gatunków, jest nieco trudniejsza. Zaleca się, aby podczas okresu tarła była bardzo wrażliwa na to, co dzieje się w sadzawce, w żadnym wypadku, aby nie przeszkadzać rybom.

Powielanie innych odmian - marmur gourami, niebieski, miód, itp. Przebiega w tym samym scenariuszu.