Rośliny strączkowe to produkt niezwykle przydatny, odżywczy i smaczny. Ze względu na wysoką zawartość białka, posiłki z nich nie opuszczają stołu podczas postu lub diety. Cieszy się szczególną miłością fasola który jest uprawiany w różnych formach. A jedną z najbardziej ulubionych w wielu kulturach jest czerwona fasola.

Co to jest przydatna czerwona fasola?

Czerwona fasola, w przeciwieństwie do biały , jest ceniony przede wszystkim nie tylko ze względu na wysoką zawartość dobrze strawionego białka, ale także ze względu na znaczną zawartość witamin. Zwłaszcza dużo witamin z grupy B, w szczególności B6, B1b B2. Bogaty w fasolę i błonnik. Mówiąc o różnicach między białą a czerwoną fasolą, nie sposób nie wspomnieć o zawartości pierwiastków śladowych w tym drugim (potas, miedź i cynk). Z tego względu czerwona fasola ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i moczowy. Prawdą jest, że uważa się, że ten rodzaj roślin strączkowych ma wysoką toksyczność, która jest eliminowana przez gotowanie w wysokiej temperaturze. Nic dziwnego, że z takimi "zaletami" czerwonej fasoli chcą wyrosnąć znaczna liczba właścicieli letnich domków i ogrodów.

Odmiany czerwonej fasoli

Mówiąc o czerwonej fasoli, nie mamy na myśli tylko jednego rodzaju tego przedstawiciela. W rzeczywistości jest ich wiele, a każda odmiana ma swoje zalety i wady:

  1. Odmianę czerwonej fasoli "Korolado" uprawiano początkowo w gorących warunkach Ameryki Południowej, a także na polach Bułgarii. Fasola wyróżnia się podłużną formą i czerwono-brązowym kolorem.
  2. Wczesna odmiana dojrzałej czerwonej fasoli Skorospelka ma piękny kolor, w którym pierwsze strąki dojrzewają przez 55-60 dni. Fasola o pięknym podłużnym kształcie i długości 1,5-2 cm, różowawo-czerwona w małych płatach przeplatających się białych i beżowych. Istnieje modyfikacja odmiany "Royal Rapids", której ziarna są nieco większe i równomiernie pokryte plamami na powierzchni.
  3. Odmiana Taszkent uprawiana jest głównie na Kirgistanie i w Uzbekistanie. Mimo wstępnego siewu nasion sadzonek, uprawa takiej fasoli jest możliwa na środkowym pasie. Ziarna tej fasoli, które mają purpurowo-różowy kolor, są dość duże - osiągają długość 1,5 cm.
  4. Apetyczne ziarna wyglądają jak "Średni czerwony" . Posiadając przeciętny rozmiar (około 1 cm), są czerwono-brązowe, prawie okrągłe. Doceń doskonałe właściwości dietetyczne - ich wartość opałowa wynosi tylko 102 kcal na 100 g.
  5. Do zachowania i przygotowania tradycyjnych dań gruzińskich używa się fasoli "Tomatnaya" , której podłużne i spłaszczone ziarna są cenione za piękny brązowy kolor.
  6. Jeśli chcesz przygotować potrawy z czerwonej drobnej fasoli, zwróć uwagę na "Azuki" . Od tej słodkiej odmiany w krajach azjatyckich przygotowuj pyszny makaron, który jest dalej używany do gotowania deserów, słodyczy i zup.
  7. Niewielki rozmiar (do 1 cm) zawiera fasolę "etiopską" z ciemnoczerwonymi fasolami w kształcie owalnym.
  8. Są miłośnicy i odmiany "Kidney". Fasolka ciemnoczerwona, bardzo popularna w Indiach, Hiszpanii, USA, ma rozpoznawalną odmianę czerwona fasola według formy. Po ugotowaniu skóra staje się bardzo cienka, a kolor zmienia się na jasno czerwony. Ta fasola doskonale nadaje się do gotowania zup, gulaszy, chili, puree ziemniaczanego i sałatek, ma niską wartość kaloryczną, co docenili ludzie, którzy podążają za postacią - tylko 93 kcal.

Opisane powyżej odmiany są przedstawicielami strąków kultury agrarnej. Co ciekawe, w projektowaniu krajobrazu często spotyka się jasne, kręte ognisto-czerwone ziarna. Jest to roślina jednoroczna, ceniona przede wszystkim ze względu na jej efekt dekoracyjny: na rozgałęzionych, jak na liany, łodygi ze złożonymi liśćmi od czerwca do września szkarłatna szczotka o kwiatach 8-15 kwitnących.