Współczesne kina stwarzają wiele możliwości, aby dobrze się bawić: trójwymiarowy obraz i dźwięk, masa różnych sztuczek, które tworzą niemal całkowitą iluzję obecności, mają sprawić, że oglądanie filmu stanie się niezapomnianą przygodą. Ale nawet pomimo tych wszystkich sztuczek, wielu nadal woli domowe filmy. Jak wybrać projektor do użytku domowego, aby uzyskać efekt kina domowego, porozmawiamy dzisiaj.

Dlaczego potrzebuję projektora w kinie domowym?

Najpierw zdecyduj, czy potrzebujesz projektora w systemie kina domowego? W rzeczywistości, dlaczego wydać dodatkowe pieniądze na jej przejęcie, jeśli nowoczesne telewizory mają ogromne przekątne i pozwalają uzyskać obraz o ultra wysokiej rozdzielczości? Ale jak się okazuje, projektory mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Po pierwsze, za ich pomocą można uzyskać obraz na ekranie o dowolnym rozmiarze. Po drugie, projektory zajmują niewiele miejsca, a ekran można łatwo rozebrać w dowolnym momencie. Zgadzam się, że nie każdy może sobie pozwolić na wydzielenie osobnego pokoju dla kina domowego, a także w pokój dzienny ogromny telewizor nie zawsze jest rozsądny. Po trzecie, jak pokazuje praktyka, oglądanie filmów za pomocą projektora powoduje dużo mniejsze zmęczenie oczu.

Wybór projektora kina domowego

Zaczynając od wyboru projektora do kina domowego (budżetowego lub HD), należy zauważyć, że ich cechy techniczne zawierają wiele specjalnych terminów, które trudno jest zrozumieć bez specjalnego przeszkolenia. Co więcej, są one tak specyficzne, że prawie niemożliwe jest dostrzec różnicę między projektorami różnych typów o różnych właściwościach gołym okiem. Właśnie dlatego, jeśli chodzi o wybór takiej techniki, o dziwo, wyłania się osobiste wrażenie użycia. Innymi słowy, zakup projektora ma sens tylko w sklepie specjalistycznym, w którym można go przetestować i porównać z kilkoma innymi modelami w salonie.

Mówiąc o cechach projektorów, należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Minimalna odległość do ekranu. Domyślnie projektory kina domowego wymagają instalacji 3-4 metrów od ekranu. W przypadku mniejszych pomieszczeń konieczne jest zakupienie projektorów o krótkich ogniskowych, które można zainstalować w odległości 1,5 m od ekranu lub projektorów o zmiennej ogniskowej.
  2. Jasność strumienia świetlnego. Ten parametr projektora jest bezpośrednio zależny od oświetlenia pomieszczenia, w którym będzie on używany. Oznacza to, że zapalniczka będzie w pokoju, tym większy musi być wskaźnik jasności do tworzenia wysokiej jakości obrazów. Jeśli pomieszczenie jest w stanie zorganizować idealne zaciemnienie, wystarczy projektor o jasności 800-1200 lumenów. Uniwersalną opcją dla wszystkich typów pomieszczeń są projektory, które zapewniają taką możliwość projektor budżetowy do kina domowego kontrola jasności. Zapewniają one nie tylko idealny obraz w każdych warunkach, ale również znacznie oszczędzają żywotność lampy.
  3. Kontrast. Ten parametr w projektorach jest zdefiniowany jako stosunek jasności najbardziej oświetlonych i najciemniejszych obszarów. Im wyższy współczynnik, tym lepszy i ostrzejszy obraz na ekranie.
  4. Format matrycy i rozdzielczość obrazu. Wybierając projektor do kina domowego, należy pamiętać, że tylko modele zapewniające obraz o wysokiej rozdzielczości mogą ujawnić pełną moc nowoczesnych filmów. Macierz w tym przypadku powinna wynosić 3: 4 lub 16: 9.