Primula wiosna, on jest pierwiosnka - odwieczny ogród i roślina lecznicza. Wszystkie części rośliny mają właściwości lecznicze, ale głównie korzenie i trawa (liście) są używane, rzadziej kwiaty pierwiosnka.

Przydatne właściwości i przeciwwskazania wiesiołka

Przydatne właściwości pierwiosnka

W medycynie ludowej pierwiosnek stosowany jest głównie jako środek wykrztuśny dla różnych chorób układu oddechowego. Oprócz środka wykrztuśnego, pierwiosnka ma właściwości napotne, uspokajające, moczopędne, przeciwzapalne, spazmolityczne i łagodne.

Przeciwwskazania Primrose

Stosowanie wywarów i naparów roślin może stymulować redukcję macicy, ponieważ jest niepożądane w czasie ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Ponadto mogą wystąpić przypadki indywidualnej nietolerancji lub występowania reakcje alergiczne (podrażnienie, świąd, wysypka na skórze) w przypadku długotrwałego stosowania preparatów pierwiosnka.

Lecznicze właściwości pierwiosnka

Liście rośliny są interesujące przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość kwasu askorbinowego i karotenu, a także flawonoidów, antocyjanów i innych substancji. U korzeni pierwiosnka znajdują się olejki eteryczne, garbniki, saponiny, glikozydy. We wszystkich częściach rośliny znajdują się korzystne pierwiastki śladowe, przede wszystkim sole manganu.

Liście pierwiosnka są używane jako herbata witaminowa jako środek wzmacniający anemię.

Odwar z kłącza lub mieszanki liści i korzeni stosuje się jako środek wykrztuśny podczas kaszlu, zapalenia oskrzeli, zapalenia tchawicy oskrzeli.

W przypadku zapalenia oskrzeli, krztuśca, zapalenia płuc jako środek wykrztuśny używać wywar z liści rośliny.

Korzenie bulionu używane do płukania jamy ustnej i gardła na przeziębienia i różne choroby zapalne.

Napary i wywar z liści są stosowane w przypadku dny moczanowej, jako środek moczopędny Właściwości lecznicze wiesiołka z problemami z nerkami i pęcherzem.

Herbata z wiesiołka polecana jest na bezsenność, bóle głowy, osłabienie nerwowe.

Gdy zawroty głowy, migrena, dna, nerwice stosują napar z kwiatów rośliny.

Zewnętrznie wywar z korzeni stosuje się w postaci kompresów i balsamów na siniaki, egzemy, liszaj płaski.

Świeże liście wiesiołka są spożywane w sałatkach. Ze względu na wysoką zawartość witamin, są dobrym środkiem zapobiegania wiosenna awitamina .