Przestrzeń osobista to odległość, przy której dana osoba może wygodnie komunikować się z innymi ludźmi. Pogwałcenie granic przestrzeni osobistej jest podświadomie postrzegane jako przejaw agresji, dlatego bycie w tłumie (autobus w godzinach szczytu) jest nieprzyjemne dla osoby. Im bardziej znajomi są rozmówcy, tym krótsza może być odległość między nimi. Ale co może być bliżej niż związek małżonków, jaki rodzaj inwazji na przestrzeń osobistą możemy w tym przypadku porozmawiać?

Osobista przestrzeń w związku jest koniecznością?

W małżeństwie granice przestrzeni osobistej są zamazane, niektórzy nawet nie rozumieją, dlaczego żona (mąż) potrzebuje czasu tylko dla siebie, miejsca, w którym można być sam na sam z sobą. W rezultacie żądania zaczynają mówić o każdej minucie nieobecności w domu, sprawdzaniu telefonów, osobistej korespondencji i kłótni związanych z taką presją. Trzeba pamiętać, że związek ten denerwuje nie tylko inwazję osobistej przestrzeni fizycznej, ale także naruszenie granic sfery informacyjnej. Granice te muszą być respektowane, ponieważ oboje małżonkowie mają prawo do prywatności, a całkowita utrata wolności będzie postrzegana bardzo boleśnie, a ostatecznie doprowadzi do zerwania.

Przestrzeganie granic przestrzeni fizycznej jest rozumiane jako nienaruszalność pulpitu, rzeczy osobistych, poszanowania nawyków drugiej połowy, rodzaju temperamentu i fizjologicznych cech organizmu (nie ma sensu wymagać od sowy wczesnego ranka aktywności wrzenia). Druga grupa rzeczy, które powinny pozostać nienaruszalne to hobby, umiejętność porozumiewania się z przyjaciółmi i twórczej samorealizacji. Dlatego żona, wymagająca od męża, aby porzucił wędkarstwo i przestała oglądać futbol z przyjaciółmi, brutalnie atakuje osobistą przestrzeń człowieka, która nie może nie spowodować gwałtownego odrzucenia.

Psychologia mówi, że granice osobistej przestrzeni powinny być respektowane. Nie myśl, że te granice mogą oddzielić małżonków od siebie nawzajem i zniszczyć rodzinę. Wręcz przeciwnie, szacunek (nie mylić go z obojętnością) z potrzebami drugiego człowieka wzmocni rodzinę. Jeśli, z drugiej strony, starasz się wypełnić całe życie swoim partnerem, wtedy tylko "udusisz" go swoją miłością. Czy chciałbyś przekazać konto każdemu na każdym kroku, aby poczuć się traktowanym jak głupie dziecko?

Co decyduje o wielkości strefy przestrzeni osobistej?

Aby relacje były harmonijne, konieczne jest określenie granic osobistej przestrzeni partnera. Są różne dla wszystkich ludzi i zależą od wielu czynników. Najważniejsze punkty wpływające na wielkość strefy przestrzeni osobistej są następujące.

  1. Typ postaci. Introwertycy potrzebują więcej samotności, najmniejsze naruszenie granic ich osobistej przestrzeni może prowadzić do silnej negatywnej reakcji, a nawet załamania nerwowego. Ekstrawertycy nie mają jasnych granic swojej przestrzeni i nie rozumieją, dlaczego inni nie pozwalają im wejść w zakamarki duszy.
  2. Miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Mieszkańcy dużych miast od urodzenia nie mają dużej przestrzeni osobistej, więc przebywanie w gęstym strumieniu ludzi działa na nich nie tak przygnębiająco jak na mieszkańców prowincji.
  3. Wiara w siebie. Im mniej pewna siebie osoba, tym więcej obszar osobisty potrzebował osobistej przestrzeni i silniejszej ściany, którą zbudował.
  4. Rodzinne tradycje. Jeśli dana osoba jest przyzwyczajona do korespondencji, rozmowy telefoniczne nie są tajne dla żadnego członka rodziny, a następnie zaczynają budować własne relacje, będzie wymagał tego samego otwarcia od partnera.
  5. Jeśli rozumiesz, że twoje wyobrażenia o osobistej przestrzeni z partnerem nie pokrywają się, wtedy konieczna jest spokojna i dokładna rozmowa. Musisz wyjaśnić, dlaczego niektóre rzeczy są dla ciebie bardzo ważne, a niektóre nie mają znaczenia i traktują pożądanie małżonka ze zrozumieniem.