Nadwaga, praca siedząca, ciężka praca fizyczna - wiele czynników może spowodować skrzywienie kręgosłupa i zepsuć postawę. Uzdrawianie takich problemów jest dość trudne. Ale jeśli nosisz pas ortopedyczny, regeneracja może zostać znacznie przyspieszona, a nawet silne bóle mogą zostać usunięte.

Co to jest pas ortopedyczny?

Tylny pas ortopedyczny to medyczny gorset wykonany z oddychającego, elastycznego materiału. Podstawa wykonana jest z metalowych lub plastikowych usztywniaczy i pasków napinających. Najczęściej pas ortopedyczny służy do korekcji postawy. Ale pomaga również:

  • ustabilizować kręgosłup z urazami kręgosłupa;
  • redystrybuować obciążenie z różnych części kręgosłupa;
  • Ogranicz mobilność kręgosłupa lędźwiowego w różnych chorobach kręgosłupa;
  • utrzymywać kręgosłup w pozycji, która jest uważana za poprawną fizjologicznie, gdy ton długich mięśni pleców jest poważnie osłabiony.

Rodzaje taśm ortopedycznych

Istnieje kilka rodzajów pasów ortopedycznych. Zgodnie z ich przeznaczeniem funkcjonalnym mogą być:

  • utrwalacz - utrzymuj kręgi w stałym stanie i naprawiaj deformacje;
  • naprawcze - stosowane głównie w celu pozbycia się przygarbić , ale może również pomóc wyleczyć krzywiznę.

W zależności od stopnia sztywności taśmy ortopedyczne dzielą się na sztywne i półsztywne. Sztywna chroni mięśnie przed nadmiernym stresem i zastępuje funkcje podtrzymujące dotkniętego obszaru. Muszą być noszone we wczesnym okresie rehabilitacji po ciężkich urazach i operacjach kręgosłupa.

Półsztywny pas ortopedyczny dla dolnej części pleców pomoże pozbyć się bólu z przepuklinami, zapaleniem korzeni i osteochondrozy. Zalecane są do noszenia podczas uprawiania sportu, a także do długotrwałej jazdy. Wynika to z faktu, że pomagają one naprawić kręgosłup w prawidłowej pozycji i mają efekt mikromasażu i ocieplenia.

ortopedyczny pas biodrowy na przepuklinę przepuklinową

Pas gorset ortopedyczny może być odcinek piersiowo-lędźwiowy lub lędźwiowy. Torakolumbar stabilizuje odcinek lędźwiowo-krzyżowy i dolny odcinek piersiowy kręgosłupa. Zmniejszy ból i napięcie mięśni pleców. Wskazania do jego stosowania to:

Gorset lędźwiowo-krzyżowy stabilizuje tylko dolne partie kręgosłupa. Wspiera i przywraca ruchomość stawów i jest stosowany w leczeniu zapalenia korzeni, zapalenia mięśni i przepuklin międzykręgowych.