Edukacja na skórze, błonach śluzowych i tkankach miękkich w jamie wypełnionej ropą jest obarczona poważnymi komplikacjami, aż do zakażenia krwi i sepsy. W celu ich zapobiegania chirurdzy wykonują otwarcie ropnia. Jest to stosunkowo prosta i szybka procedura usuwania ropy i zapobiegania jej rozprzestrzenianiu się na zdrowe obszary.

Ogólne zasady otwierania ropnia

Rozważane zdarzenie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, zwykle stosuje się 0,25-0,5% roztwór Dicain, Novocain lub inny podobny lek, lub zamraża się za pomocą chloru etylowego.

Technika zabiegu zależy od głębokości lokalizacji wnęki z ropą. Więc, autopsja para-tonsillar albo ropień na dziąśle jest trzymany w miejscu największego wysunięcia jego ściany. Nacięcie wykonuje się do wewnątrz w odległości 1-1,5 cm, aby nie uszkodzić wiązek nerwowych i nagromadzeń naczyń krwionośnych przez przypadek. Po uwolnieniu dużej ilości ropy, lekarz zgrabnie rozszerza ranę, niszcząc przegrodę w ropie i penetrując do wszystkich jej indywidualnych komór. Pozwala to na całkowite usunięcie zawartości patologicznej jamy i zapobieganie nawrotom. Podobnie otwierają się wszelkie inne powierzchowne ropnie.

Przy głębokiej akumulacji ropy stosuje się technikę warstwową z użyciem sondy. Takie podejście wyklucza traumatyzację ważnych naczyń, narządów i wiązek nerwowych.

Po otwarciu ropnia bandaż z maści zawierające antybiotyki i przyspieszające gojenie się ran, na przykład Levomekol, Mafenid, Levosil. Zainstalowany jest również drenaż, który pozwala całkowicie usunąć resztki ropy w jamie.

Leczenie antyseptyczne roztworami przeciwdrobnoustrojowymi i hipertonicznymi odbywa się codziennie. Jednocześnie zmieniają się urządzenia drenażowe i opatrunki.

Co się stanie, jeśli po otworzeniu ropnia temperatura wzrośnie?

Z reguły opisana procedura nie powoduje żadnych komplikacji i znacząco poprawia samopoczucie. W rzadkich przypadkach możliwy jest wzrost temperatury ciała, co wskazuje na niepełne oczyszczenie ropnej jamy. Jeśli pojawi się ten objaw, jak również ból, zaczerwienienie lub obrzęk skóry wokół ropnia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lekarz wykona wielokrotne usunięcie ropy i antyseptyczne leczenie rany, przepisanie antybiotyków i leków przeciwzapalnych.