Prawdopodobnie znasz stereotyp o "growlingu" lodówek z czasów radzieckich? W inny sposób można nazwać dźwięk pracy swoich silników, a język się nie odwrócił. Ale te "straszne" czasy zapadły w zapomnienie. Teraz dopuszczalny poziom hałasu w lodówce jest znacznie niższy. Ale najcichsze i nowoczesne modele czasami pracują bardzo głośno. Zobaczmy, jak zmniejszyć hałas z lodówki, jakie normy i standardy dotyczące poziomu hałasu istnieją dzisiaj.

Nowoczesne standardy

Jeśli postępujesz zgodnie z obowiązującymi przepisami, dopuszczalny poziom hałasu z lodówki (w decybelach) może wynosić od 25 dB do 50 dB. Poziom hałasu podzielony jest na trzy kategorie:

  • 25-34 dB - jest uważany za najniższy poziom hałasu w lodówce;
  • sprzęt o poziomie hałasu 35-44 dB należy do średniej kategorii pod względem poziomu hałasu;
  • Urządzenia o poziomie hałasu wyższym niż 45 dB są chłodziarko-zamrażarką.

A dźwięk lodówki powyżej limitów regulacyjnych może wskazywać na wady fabryczne urządzenia lub jego awarię. Jeśli, Twoim zdaniem, hałas podczas pracy lodówki jest bardzo silny, wówczas zaleca się zmierzyć go za pomocą specjalnego przyrządu z miernikiem poziomu dźwięku. Dowiedzmy się, jak to zrobić dobrze.

Pomiar hałasu

Pomiar hałasu w lodówce jest przeprowadzany, jeśli jednostka chłodząca jest zakłócona przez zbyt głośną pracę. Do tego pomiaru potrzebny jest dość drogi miernik dźwięku instrumentu. Zakup jednego pomiaru jest dość niepraktyczny, więc warto zaprosić specjalistę z odpowiednich instytucji (na przykład Rospotrebnadzor). Jego wezwanie i płatność, w każdym przypadku będzie tańsze niż zakup urządzenia do jednorazowego pomiaru.

Cóż, jeśli masz takie urządzenie, to na początek je ustawiamy zwiększony hałas lodówki przy pomiarze w granicach 50-100 dB. Następnie kierujemy go do źródła hałasu, ale jednocześnie mikrofon nie powinien znajdować się bliżej niż 50 centymetrów od ciała. Zapisz wynik uzyskany na tablicy rozdzielczej. Wszystko gotowe!

Głośny dźwięk może wskazywać błędy sprężarka lodówki, a nawet, że po prostu nie jest ustawiona na poziomie. W związku z tym warto rozpocząć swoje "dochodzenie". Będziesz potrzebował zwykłego poziomu wody. Najpierw zmień pozycję urządzenia wzdłuż, a następnie w poprzek. Regulujemy kąt za pomocą śrub. Z reguły dźwięk znika, gdy lodówka jest prawidłowo ustawiona. Ale jeśli poziom hałasu po tej procedurze jest wystarczająco wysoki, to jest to powód, aby skontaktować się z centrum serwisowym.