Ciężkie bóle mięśni odczuwane były kiedyś przez wszystkich: konieczne było jedynie zorganizowanie kampanii na dużą skalę lub ćwiczenie na siłowni po długiej przerwie lub przynajmniej ogólne sprzątanie - a następnego ranka grupa mięśni, która miała główny ciężar, zaczęła boleć. Niemniej jednak istnieje bolesne uczucie i bez wyraźnego powodu. Zastanówmy się, dlaczego mięśnie bolą i jak pozbyć się tego nieprzyjemnego objawu.

Przyczyny bólu mięśni

W medycynie jest coś takiego jak zapalenie mięśni - to ból mięśni, który może mieć zarówno fizjologiczny, jak i psychofizjologiczny charakter.

Najczęstsze przyczyny bólu mięśni:

  1. Jeśli ból mięśni nie jest stały i występuje po wysiłku fizycznym, przyczyną jest kwas mlekowy, który jest wytwarzany przez tkanki mięśniowe podczas ćwiczeń. Jeśli zostanie opracowana duża ilość, wtedy drażni receptory bólu, a po zakończeniu ładowania kwas jest uwalniany do krwi, odmładzając całe ciało.
  2. Często występuje również ból mięśni na przeziębienie. Jest to spowodowane stanem zapalnym, a objawy zwykle ustępują po wyleczeniu. Niemniej jednak, jeśli ból powstał w wyniku powikłań grypy, może on pozostać do czasu wyleczenia.
  3. Inny symptom bólu w mięśniach może powstać z powodu przyjmowania niektórych leków obniżających ciśnienie krwi lub poziom cholesterolu we krwi. Wystarczy przestać ich używać i po kilku dniach ból zniknie.

Istnieje również szereg rzadkich chorób, w których występuje ból i osłabienie mięśni:

  1. Zapalenie skórno-mięśniowe i zapalenie wielomięśniowe mają charakter autoimmunologiczny i charakteryzują się procesem zapalnym w tkankach mięśniowych.
  2. Ponadto zapalenie mięśni może być spowodowane przez infekcję - wirusy, bakterie lub pasożyty (cysticerci, trichinella). Najczęściej w takich przypadkach ból mięśni poprzedzony jest grypą lub dławicą piersiową, a zapalenie mięśni działa jako powikłanie choroby podstawowej.
  3. jak zmniejszyć ból mięśni
  4. Szczególną uwagę należy zwrócić na fibromialgię, której towarzyszy błąkający się ból mięśni, więzadeł i ścięgien. Jest to przewlekła postać bólu mięśni, która często towarzyszy zaburzeniom snu, osłabieniu, poczuciu sztywności rano. W tym przypadku ból zwiększa się wraz z wysiłkiem psychicznym i fizycznym lub długim pobytem w chłodzie. Najczęściej choroba ta występuje u kobiet, rozwija się głównie w młodym wieku u osób podatnych na lęk i depresję.

Leczenie bólu mięśni

Jak wyeliminować ból w mięśniach, wywoła to chorobę, która je spowodowała. Jeśli jest zimno, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub przeciwgorączkowych poprawi samopoczucie pacjenta. Nimesil jest jednym ze skutecznych środków, które usuwają stany zapalne, a do obniżenia temperatury można zastosować imeth - lek, który łagodzi bóle w ciele i ma niewielką właściwość przeciwgorączkową.

Ostatnie badania wykazały, że podstawą bólu mięśni jest zawsze skurcz mięśni, na podstawie tego, co można powiedzieć, że narzędzie takie jak spasmalgone pomoże w bólu mięśni, ale tylko na chwilę.

Jeśli przyczyną skurczów mięśni jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, należy wziąć leki uspokajające. Wiele z istniejących ma inną siłę hamowania pobudliwości, a zatem muszą być wybrane przez lekarza prowadzącego. Niemniej jednak narzędzia takie jak korzeń waleriany i sosny z terpentyną nigdy nie zaszkodzą zaburzeniom nerwowym, a ponadto są bardzo skuteczne.

Zanim spróbujesz złagodzić ból mięśni przy pomocy środków przeciwbólowych, musisz pamiętać, że często nie będą one miały wpływu na przyczynę, i dlatego będą musiały być podejmowane w kółko, przyczyny bólu mięśni po czym może się uzależnić, a organizm będzie potrzebował dużych dawek tych leków.

Najlepsze sposoby na pozbycie się tej dolegliwości można nazwać fizjoterapią, masażami i zabiegami spa.

Jak zmniejszyć ból mięśni przy pomocy tradycyjnej medycyny?

Dwa z poniższych to najskuteczniejsze sposoby na wyeliminowanie bólu mięśni w domu:

  1. Badyaga. Trzeba wziąć łyżeczkę oleju roślinnego i wymieszać z ćwiartką proszku banyamu, a następnie wcierać go w bolesne miejsce. To narzędzie jest dobre na zimno i traumatyczne zapalenie mięśni, ale można wykonać procedurę nie więcej niż raz w tygodniu.
  2. Kompresuj za pomocą mydła. Musisz zmoczyć liść kapusty i posypać go sodą. Następnie przymocuj ją wełnianym szalikiem i poczekaj, aż tkanki się nagrzeją i zrelaksuj.