Piękne, luksusowe miasto-państwo Monako zawsze było interesujące dla turystów zabytki . Jednym z nich jest tor Circuit de Monaco w eleganckiej dzielnicy Monte Carlo, która biegnie wzdłuż Riwiery Francuskiej. Ta droga miejska staje się główną trasą podczas Formuły 1. Podczas zawodów wyścigowych jest całkowicie zablokowana, a lokalne autobusy są wykluczone z trasy.

Oczywiście, podczas rajdu mistrzowskiego rajdu Monte Carlo staje się głównym centrum dla turystów, celebrytów i sportowców. Istnieją umowy i umowy sponsorskie z zwycięzcami wyścigów. Mieszkańcy Monako, którzy mają mieszkania na trasie, naprawdę bogacą się kosztem wynajmu w tym czasie. Tor stał się najbardziej popularny i cenny dla zawodników, a także fanów niesamowitych zawodów, ponieważ tylko ważne jest nie do mistrzostwa podczas mistrzostw, ale zręczność i zdolność prowadzenia samochodu z dużą prędkością.

Карта трассы Монте-Карло

Historia toru w Monte Carlo

Trasa rajdu w Monte Carlo była główną drogą od narodzin Formuły 1. Ten raczej skomplikowany etap zawodów zdecydował o otwarciu księcia Alberta I w 1911 roku, aw 1929 roku odbył się pierwszy wyścig treningowy. W 1950 r. Tor wyścigowy w Monte Carlo stał się obowiązkowym torem w mistrzostwach świata Formuły 1. Zwycięzcą pierwszego wyścigu został Juan-Manuel Fangio. W 1952 roku, podczas wyścigu, włoski kierowca Luigi Fagioli został tragicznie zabity. Nie miał czasu zwolnić w niebezpiecznym tunelu drogi i rozbił się. Po tym incydencie cały świat zaczął mówić o niebezpieczeństwie na trasie i został wydalony z Formuły 1 do 1955 r. Jednak w 1955 r. Obwód powrócił do kalendarza wyścigowego mistrzostw. Od tego momentu na torze rajdowym Monte Carlo doszło jeszcze dwa zgony zawodników, a dwa samochody leciały nad morze, ale nie miało to wpływu na organizację mistrzostw. Długość toru zmieniła się z czasem, ostatnia konfiguracja była w 2003 r. Z 3370 m na 3340 m.

Maksymalna prędkość przejścia wszystkich etapów została ustalona w 2007 roku. Przy prędkości 110 km / h, francuski kierowca wyścigowy Sebastien Loeb wykazał się niesamowitymi wynikami, najlepszymi w historii Formuły 1. Przejechał tor do Citroena C4 przez 3 godziny i 10 minut, co stało się rekordem świata.

Первые гонщики 1950 гСебастьен ЛебПобедители Формулы 1 в Монако в 2015 г

Grand Prix na torze w Monte Carlo

Dla początkujących i już dobrze znanych zawodników świata zwycięstwo na torze w Monte Carlo jest niezwykle ważnym wydarzeniem, ponieważ na tym etapie kierowcy pokazują swoją zdolność do adaptacji na drodze i zdolność do prowadzenia samochodu z dużą prędkością. Tor wyścigowy jest bardzo wąski, tylko dwa samochody mogą wchodzić na jego szerokość w swoich wymiarach, dlatego "praca na wyprzedzanie" to bardzo głupia i niebezpieczna decyzja każdego kierowcy. Aby odnieść długo oczekiwane zwycięstwo w Formule 1, zawodnicy powinni jak najdokładniej przejść przez zakręty i tunele, które są na torze rajdowym w Monako aż 17. Droga wygląda jak bardzo stromy wężowy, jeden zły ruch, a lot jest nieunikniony, a może nawet śmiertelny.

Przed mistrzami wyścigowymi samochodów wyścigowych bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią gumę, ponieważ autostrada drogi jest wypełniona ekstremalnymi obszarami: mokrym asfaltem, lodem, śniegiem, suchymi działkami. Te etapy zmieniają się wielokrotnie, więc źle dobrane opony mogą zachowywać się dobrze na suchym asfalcie i nie radzą sobie w ogóle z pokrywą lodową. Zawodnicy starają się wybrać miękką gumę i przywiązują dużą wagę do napędu samochodów, aerodynamiki, a także samej strategii wyścigu.

Tor rajdowy w Monte Carlo jest pełen niebezpieczeństw, których oczekują kierowcy. Najtrudniejsze etapy to ostre zakręty "Szpilka" i nocne tunele. Najniebezpieczniejszym wyścigiem mistrzostw jest noc. Do tego wyścigu wybrano 10 zawodników, którzy pokazali najlepsze wyniki podczas meczów treningowych. Nocne zawody się kończą i ostatni wyścig Formuły 1.

Oprócz wyścigów zalecamy również wizytę lokalne muzea ( Muzeum Oceanograficzne , Muzeum Starego Monaco , Muzeum samochodów), Pałac Książęcy i, oczywiście, to samo Kasyno Monte Carlo .
Этап Ледяная дорогаЭтап мокрый асфальтЭтап снежная дорога
Начало гонкиПоворот ШпилькаФиниш Формулы 1