Kiedy właściciel zauważy włosy kota na dywanie, kanapie, poduszkach i innych miejscach, do których udał się jego zwierzak, oznacza to, że rozpoczął się proces zmiany sierści, zwany po prostu pieszczotami u kotów. Zjawisko to występuje zwykle w okresie poza sezonem: wraz z nadejściem pierwszej zimnej pogody na jesieni i nadejściem ciepła na wiosnę. Tak więc, spotykając się z każdym sezonem w zaktualizowanej formie, zwierzę ma czas, aby zadbać o właściciela, który stara się jakoś rozwiązać problem z wełną pozostawioną w całym domu.

Jak złagodzić linienie u kotów?

Błędne byłoby powiedzenie, że istnieje uniwersalne lekarstwo na molting kotów, ale istnieją pewne zalecenia, które, jeśli zostaną zastosowane, pomogą podjąć czasowe działania. Przede wszystkim, wełna pozostawiona na meblach jest znakiem, że pierzenie się nie zaczęło, ale jego aktywna manifestacja. Dlatego też, wraz z nadejściem jesieni i wiosny, właściciel powinien ostrożnie pociągnąć swojego zwierzaka za futrzaną osłonę, a jeśli nawet mała ilość włosów pozostanie w rękach, oznacza to, że proces się rozpoczął. Eksperci w takich przypadkach doradzają:

  • codziennie czesać zwierzę za pomocą grzebienia ze stali i usuwać podłoże z powłoki chromowej;
  • w celu zapobiegania i zapobiegania przedostawaniu się włosów do ciała zwierzęcia, możliwe jest podanie pierwszego tygodnia preparatów do linienia, które pozwalają grudkom wchodzić do żołądka bez szkody dla zwierzęcia;
  • Jeśli zwierzę nie cierpi na alergie, możesz spróbować kąpieli ze specjalnymi szamponami i odżywkami.

Wszystkie te działania będą miały wpływ, gdy proces będzie przebiegał sezonowo i naturalnie. Istnieje jednak wiele przypadków, w których molting u kotów wymaga leczenia, ponieważ jest objawem choroby. Na przykład, symetryczne obfite wypadanie włosów po bokach może świadczyć o chorobie endokrynologicznej.

Pierzenia lub choroby: jak się nie mylić?

Ogólnie rzecz biorąc, znając okres linowania u kotów, nie będzie trudno być przygotowanym na ten proces i uczynić go tak bezpiecznym jak to tylko możliwe dla zwierzęcia i mniej trudnym pod względem czyszczenia dla właściciela. Najważniejsze to być uważnym i podążać za ogólnym dobrostanem zwierzęcia, które w zależności od rasy może przetrwać ten okres dłużej lub szybciej niż zwykle. Wiedząc, jak długo trwają procesy kotowe u kotów, możliwe jest również określenie naturalnego lub nienaturalnego charakteru tego zjawiska. Miesiąc, plus lub minus kilka dni - norma, jeśli proces jest opóźniony o miesiące - powinieneś skontaktować się z weterynarzem, który określi dokładną przyczynę.

Środki, które przyczyniają się do eliminacji i łagodzenia utraty włosów, obejmują witaminy dla kotów przeciw linieniu, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Gdy są one włączone w dietę zwierzęcia, konieczna jest specjalistyczna konsultacja. Biorąc pod uwagę naturalne przyczyny powstawania kota, nie należy również zapominać o objawowym charakterze tego zjawiska, wskazując:

  • zaburzenia hormonalne;
  • osłabienie ciała po poród ;
  • Zrzucanie kotów2
  • brak witamin ;
  • reakcja stresowa na zewnętrzne działanie drażniące;
  • nieodpowiedni klimat w domu (na przykład w pokoju jest zbyt gorąco, aw takich przypadkach nie należy pozwalać kotowi spać na baterii).

Główną rzeczą, o której należy pamiętać, jest różnica między naturalnym procesem rocznym a silnym wylinka u kota, która często jest przejawem nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, co z kolei wymaga opieki weterynaryjnej. Kiedy nie ma powodu do niepokoju, wystarczy być cierpliwym, często przeczesać zwierzę domowe puszyste i cierpliwie czekać na koniec wylinki, po czym kot stanie się jeszcze piękniejszy niż wtedy, a potem wspomnienia dodatkowego czyszczenia i czyszczenia dywanów będą wydawać się drobiazgami.