Nowoczesnemu niemieckiemu architektowi Ludwigowi Mies van de Rose przypisuje się wypowiedź, która stała się symbolem współczesnego minimalizmu: "mało jest już dużo".

Minimalizm we wnętrzu zyskał ogromną popularność, co jest całkiem naturalne: po obfitości form i detali barokowych, nowoczesnych loków i fali popularności stylu wschodniego, pojawienie się lakonicznego kierunku we wnętrzu było tylko kwestią czasu.

Czym jest minimalizm?

Wnętrze mieszkania jest minimalne, jeśli:

  • minimalna ilość mebli jest używana;
  • szczegóły wnętrza są proste, zwięzłe;
  • stwarza iluzję rozszerzania przestrzeni dzięki zastosowaniu przezroczystych struktur;
  • w kolorystyce mieszkania wykorzystano jednolite kolory, bez wzorów.

Minimalizm pozwala stworzyć iluzję przestrzeni, nawet w małym mieszkaniu, ukryć ogromną ilość niezbędnych drobiazgów, "oczyścić" przestrzeń. Tego stylu nie można przypisać "taniej": za pomocą naturalnego drewna, drogich tkanin, tkanych rolet. Lepiej jest powierzyć wystrój wnętrz w stylu minimalizmu profesjonalistom, ponieważ, ze względu na swoją zewnętrzną prostotę, charakteryzuje się dokładnością obliczeń, zasadnością, praktycznością.

"Prekursorem" minimalizmu jest styl japoński, charakteryzujący się wykorzystaniem naturalnych materiałów, mebli o kontrastowym kolorze. Zasady te działają dziś w minimalizmie: jeśli podłoga i ściany są w jasnym kolorze, meble są wybierane z drzewa ciemnych kolorów.

Pokój dzienny minimalizmu

Minimalizm we wnętrzu salonu wiąże się z zastosowaniem ograniczonej gamy kolorów: biały, beżowy, brązowy, żółty, popielaty i czarny. Ściany są malowane lub pokryte tapetą jednego tonu, bez wzorów i wzorów. Możliwe jest zastosowanie plastra reliefowego.

Zasłony najlepiej nie używać, w salonie preferowane są rolety tkane lub rolety (są to również rolety) w pastelowych lub kontrastowych kolorach, bez wzorów i wzorów. Dopuszczalna jest tkanina teksturowana.

Minimalizm w sypialni

Wnętrze sypialni w stylu minimalizmu to przede wszystkim łóżko platformowe z ukrytym systemem przechowywania, na przykład na koce i poduszki. W małym pokoju łóżko może zajmować prawie całą przestrzeń, pozostawiając małe nawy boczne.

Meble do sypialni powinny być tak proste, jak to możliwe, bez wzorów. Preferowane są szafy, wbudowane szafy, podium itp.

Tekstury są korzystnie szorstkie, matowe. Na podłodze można położyć dywan, ale pamiętaj o monochromatycznym kolorze, beżu, szarości, bieli lub czerni. Możliwe są akcenty kolorystyczne w sypialni.

Kuchnia w stylu minimalizmu

Wnętrze kuchni w stylu minimalizmu podąża za hasłem "nieoczyszczona funkcjonalność". Ściany szaf są całkowicie gładkie, z dyskretnymi chromowanymi okuciami lub bez nich, z uchwytami ukrytymi w powierzchni drzwi. W rzeczywistości wszystkie szafki i szuflady tworzą pojedynczą powierzchnię, iluzję gładkiej ściany.

Urządzenia muszą być wbudowane lub chować się w specjalnych szafach.

Kolorystyka kuchni jest podobna do kolorów używanych w sypialni i salonie, z tą tylko różnicą: jasne kolory minimalizm we wnętrzu salonu Akcenty są mile widziane. Najważniejsze jest to, że akcent powinien być tworzony w jednym kolorze i nie tłumić głównego spokojnego tonu. Na przykład biała kuchnia może być uzupełniona jasnymi czerwonymi wazami i talerzami.

Wnętrze mieszkania w stylu minimalizmu jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla małych lokali, jak i apartamentów o dużych powierzchniach. W małym mieszkaniu minimalistyczny styl pozwala na użycie lekkiej, półprzezroczystej, wizualnie powiększającej się przestrzeni zamiast ciężkich stałych ścianek działowych. Duże obszary stworzą system ukryty przed oczami szafek i pudełek obserwatorów z zewnątrz.