Matterhorn - światowej sławy malownicza góra w środkowych Alpach. Nie ma "sąsiadów", więc samotne wysokie wzgórze wygląda bardzo imponująco. Piramidalny kształt góry dodaje jej wyrafinowania. Matterhorn - najbardziej oporny i niebezpieczny obiekt do wspinaczki, ale mimo to niektórym szczęśliwcom udało się wejść na szczyt. Dziś góra Matterhorn jest jedną z doskonałych atrakcji Alpy Szwajcarskie . Ma to wiele wspólnego interesujące fakty , o czym opowiem w naszym artykule.

Gdzie jest Mattehorn?

Góra Matterhorn znajduje się na granicy Szwajcaria i Włochy. Należy do pasma Alp Pennińskich, więc jest ich wiele ośrodki narciarskie . Spośród nich znajdują się najbliżej stopy Zermatt (Szwajcaria) i Breu-Cervinia (Włochy). Są najlepszymi ośrodkami narciarskimi w swoich krajach. Chociaż te miejscowości wypoczynkowe należą do różnych krajów, łączy je starożytna przełęcz Teodul po wschodniej stronie góry. Dlatego przemieszczanie się i jeden ośrodek w innym nie jest trudny. Wielu boi się przejść przełęcz, ponieważ znajduje się na wysokości 3295 metrów, a sama droga pokryta jest solidnym lodem, jest wspaniale pokryta śniegiem.

Jest jeszcze jedna przełęcz, która łączy ośrodki turystyczne, nazywa się Furggg. Ale pomimo tego, że jest trochę niżej, w końcu jego sposób jest uważany za niebezpieczny i tylko odważni wspinacze mogą go rozwiązać.

Wysokość i ulga

Góra Matterhorn ma dwa szczyty, które znajdują się w odległości około 100 m. Najwyższy punkt Matterhoron ma 4478 metrów i jest nazywany "szczytem szwajcarskim". Włoski szczyt znajduje się po zachodniej stronie, jego wysokość wynosi 4477 m. Nazwa pochodzi od narodowości pierwszych zdobywców, ale nie z powodu podziału terytorialnego, ponieważ oba znajdują się na granicy między dwoma krajami.

Вершина Маттерхорн

Matterhorn ma cztery strome zbocza, które tworzą wizualnie piramidalny kształt. Każde nachylenie wskazuje na pewną część świata (północ, południe itd.) I ma swoją nazwę. Są dość strome, więc śnieg rzadko grzęźnie w górach. Przeważnie schodzi pod stopę lawiny. Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne, więc wielu ludzi boi się przebywać w pobliżu Matterhorn, kiedy góra jest ubrana w białą szatę. Większość lawin wypada na wiosnę i lato, a zimą znakomita biała Góra Matterhorn przypomina lodowcowy obelisk, którego piękno wzbudza jedynie podziw.

Świetne wejścia

Góra Matterhorn jest naprawdę bardzo niebezpieczna dla wspinaczy. Oprócz stromych górskich zboczy odważnych zdobywców, spodziewamy się wielu trudności z powodu warunków pogodowych. Za chwilę może dojść do poważnej burzy śnieżnej na górze o każdej porze roku i takie zagrożenia powinny być przygotowane przez długi czas.

Próby zdobycia szczytu Matterhorn miały tylko około dziesięciu. Odważni himalaiści gromadzili się w dużych grupach i wyposażeni we wszystkie niezbędne elementy, ale udało im się wejść na szczyt Matterhorn tylko dla niektórych. W lipcu 1865 roku, włoska grupa alpinistów, składająca się z siedmiu osób, przystąpiła do zdobycia szczytu. Składał się z: Edwarda Wimpera, Lorda Francisa Douglasa, Charlesa Hudsona, Charlesa Hado i trzech nieznanych przewodników. Wszyscy wcześniej próbowali zdobyć szczyty Matterhorn, ale nie osiągnęli pożądanych rezultatów. Chociaż wysokości, na które udało im się wejść, były takie same po raz pierwszy i osiągnęły (3350 m, 4003 mi 4120 m). 14 lipca 1865 roku o godzinie 13:45 udało im się dotrzeć na szczyt Matterhorn i stali się pierwszymi zdobywcami.

Takie zwycięstwo wkrótce przerodziło się w tragedię. Kiedy wspinacze zeszli z wysokości, zaczęła się śnieżyca. Wszyscy członkowie grupy byli w pakiecie, a ostatni w niej spadł, powalając kolejne trzy. Ci, którzy mogli stanąć na nogach, złapali górę góry, ale przewód więzadła był rozdarty i czterech wspinaczy wpadło w otchłań. Dwóch odkrywców i Edward Wimper wrócili z wyprawy.

Na stokach Matterhornu zginęło łącznie 600 osób. Te przerażające fakty powstrzymały wielu odważnych wspinaczy. Matterhorn stał się ostatnim zdobytym szczytem Alp w Szwajcarii.

Jak dostać się do góry?

Wspinaczka na górę jest niebezpieczna i nie każdy, nawet doświadczony wspinacz, zadecyduje o tym, ale warto się przyjrzeć jednej z głównych atrakcji Szwajcarii. Zrób to najlepiej z najbliższego miasta do góry Zermatt. Można do niego dotrzeć komunikacją miejską. Nie ma absolutnie żadnych samochodów, ale nadal istnieje możliwość dotarcia do słynnego pociągu "Glacier Express", który tak bardzo kochamy dzieci. Oszałamiająca sceneria z widokiem na góry, które Ci dostarczono!

Маттерхорн веснойВид на Маттерхорн