Rzeka Magdalena pochodzi z Andów i płynie przez zachód Kolumbia , pędząc na północ, na Morze Karaibskie. Jest to najdłuższa rzeka w kraju, a jej zagłębie obejmuje 24% terytorium kraju, zajmując najbardziej zaludnione części kraju.

Informacje ogólne

Źródło rzeki znajduje się w Andach, w pobliżu wulkan Sotara. W górnym biegu rzeki jest ogromna liczba pięknych wodospady . Po mieście El-Banco Magdalena z wąskiej i szybkiej rzeki zamienia się w szeroką i powolną rzekę, docierając do niziny Prikarib, która jest bardzo podmokła. Tutaj rzeka jest podzielona na dwie gałęzie - Loba i Mompos. O mnie z miasta Barranquilla Magdalena tworzy deltę i już płynie do Morza Karaibskiego, które z kolei komunikuje się z Oceanem Atlantyckim.

Устье реки Магдалена

Rzeka Magdalena jest bardzo łatwo zlokalizowana na mapie, ponieważ przepływa przez całą zachodnią Kolumbię, a większość rzeki (na 880 km) jest żeglowna.

Ponieważ Magdalena jest wypełniona wyłącznie wodą deszczową, w porze deszczowej, w dolnym biegu rzeki woda wznosi się i zalewa znaczne obszary. Należy o tym pamiętać, jadąc nad rzekę Magdalena w okresie od kwietnia do maja i od września do listopada.

Река Магдалена на карте

Ciekawy fakt

Rzeka uzyskała swoją nazwę od początku XVI wieku (w 1501 r.), Kiedy konkwistador Rodrigo de Bastidas wylądował w swoim kanale postanowił nazwać ją na cześć św. Marii Magdaleny.

Течение реки Магдалена

Ekologia rzeki Magdaleny

W ciągu ostatnich kilku dekad Kolumbia aktywnie rozwija grunty pod potrzeby rolnictwa. W związku z tym wycina się ogromną liczbę drzew, co naturalnie prowadzi do pogorszenia stanu środowiska, w szczególności do erozji gleby. Wpływa to negatywnie na ekologię rzeki Magdaleny i jej okolic.

W tej chwili rzeka jest bardzo zanieczyszczona. Liczba ryb zmniejsza się, na brzegach gromadzi się dużo gruzu i gałęzi, wśród których legwany przystosowały się do życia.

Природа реки Магдалена

Co zobaczyć?

Mimo to rzeka Magdalena w Ameryce Południowej pozostaje atrakcyjna dla turystów. Przepływa przez ogromną liczbę malowniczych miejsc, które mają niepowtarzalny kolumbijski smak. Aby zwiedzić rzekę, można przejechać się łodzią rekreacyjną wzdłuż żeglownego odcinka rzeki. Ciekawe jest również wspiąć się nieco w góry, aby docenić piękno wodospadów zaczynających się w pobliżu źródła rzeki.

Водопады реки Магдалена

Jak się tam dostać?

Dotarcie do rzeki Magdaleny jest najwygodniejsze Bogota , z którego można udać się do miast w pobliżu rzeki - Barrancabermeja, Onda, La Dorado.