Od pierwszych minut wejścia do tego miasta Ludza fascynuje wieloma twarzami i wszechstronnością. Autentyczne drewniane domy w historycznym centrum miasta, przecinające kopuły nieba kościołów różnych wyznań, malowniczą przyrodę okolicy i tajemnicze ruiny starożytnego zamku. Na tym niezwykłym tle współczesny łotewski styl życia i długoletnia tradycja łotewska są ze sobą harmonijnie połączone.

Исторический центр

Ludza - miasto strażnicze tradycji

Ludza - jedno z najstarszych miast Łotwa . Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1171 roku. Od tego czasu Ludza pozostaje łącznikiem między Wschodem a Zachodem. To właśnie decyduje o różnorodności kultur, architektury, języków i rzemiosł, które można znaleźć w tym regionie.

Luzda słynie z pięknych krajobrazów (miasto jest obmywane przez wody pięciu jezior) i zdradzieckiej postawy wobec zachowania dawnych tradycji, które mieszkańcy chętnie dzielą z wszystkimi, którzy chcą. Dlatego Ludza tak lubi turystów z całego świata i chętnie tu wraca.

Najbardziej malownicze ruiny zamku na Łotwie

Główną atrakcją miasta Ludza są ruiny zamku Zakonu Livonian , wzniesionego przez niemieckich krzyżowców w 1399 roku. Twierdza obronna miała trzy piętra i sześć wysokich wież. W zamku były trzy bramy i dwa Forburgy sterczały. Pomimo faktu, że często trzeba było bronić żołnierzy różnych epok, zachowała się znaczna część wielowiekowego projektu. Stało się tak dzięki specjalnemu podejściu do konstrukcji tej konstrukcji. Zastosowano trzy rodzaje materiałów: szary bruk, czerwoną i czarną glazurę.

Руины замка

Istnieje również wiele legend o zamku na wzgórzu. Jest jeden, który mówi, że zamek zbudowała Lucia - jedna z córek władcy ziem łotewskich, która nie miała synów, i dlatego musiała podzielić dziedzictwo między trzy córki. Oni z kolei zbudowali się na zamku, który później stał się wielkim miastem. Zamek pięknej Rosalii zamienił się w Rosziten ( Rezekne ) Mary - do Marienhausen ( Vilyaka ) i Lucia - w Lućinie (Ludz).

Według drugiej legendy były tylko dwie siostry - Rosalia i Lucjusz. Kiedyś zgodzili się na budowę zamków w odległości 20 km od siebie. Oto tylko kielnia, którą mieli. Potem siostry zaczęły rzucać do siebie przyjaciela i budować mury jedna po drugiej. Kiedyś Rosalia spudłowała i rzuciła kielnią zbyt daleko. Upadł na ziemię, a tam, gdzie wylądował jego proporczyk, powstało Jezioro Lurzyckie, a na miejscu ostrza pojawiło się Wielkie Jezioro Ludza.

Ruiny zamku znajdują się na ulicy Baznicas. Możesz nie tylko dotknąć jego starych murów i zrobić niesamowite zdjęcia z wysokiego wzgórza, oferując wspaniałe widoki. W turystycznym centrum Ludza można zamówić wycieczkę 3D i zajrzeć do wirtualnej historycznej rekonstrukcji zamku za pomocą tabletu.

Zabytki architektury

Główny zabytek architektoniczny Luzdy można uznać nie za jeden budynek, ale za cały obszar miasta - jego historyczne centrum (ulice Tirgus, Odu, Stacias, Talaviyas, Baznicas, Kr.Baron i Soikan). Prawie cała wiedza tutaj została zbudowana w XIX wieku. Wiele z nich znajduje się pod ochroną państwa, jako wyjątkowe przykłady rozwoju miast. Wśród poszczególnych zabytków architektonicznych należy wyróżnić:

 • Kościół rzymskokatolicki (ul. Baznicas 52, przebudowany w 1995 po wielkim pożarze);
 • Римско-католический костел - внутри
 • kaplica Karnitsky z dzwonnicą i rzeźbą Marii Panny (za kościołem);
 • Часовня Карницких
 • Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego (ul. Latgales 121, czynna codziennie od 8.00 do 18.00);
 • Свято-успенский храм
 • Żydowska synagoga (30 maja, najstarsza drewniana synagoga w krajach bałtyckich, jest otwarta dla turystów w 2016 r. Po renowacji);
 • Синагога
 • Ewangelicki Kościół Luterański (Latgales 116);
 • Świątynia Staroobrzędowców (ul. Skolas 44, wejście jest zamknięte dla turystów)
 • Старообрядческий храм
 • 1929 budynek poczty (Latgales Street 110/19, żywy przykład funkcjonalizmu w światowej architekturze lat 20. i 30. XX wieku).

W 2015 roku na głównym placu Ludza - zegar słoneczny pojawiła się kolejna atrakcja. Niezwykła kompozycja składa się z elementów symbolicznych: tarczy, róży wiatrów i wielkich głazów.

Солнечные часы

Muzea, wystawy

Muzeum Krajoznawcze Ludza zostało założone w 1923 roku, ale większość eksponatów została zniszczona podczas II wojny światowej. Od 1949 r. Muzeum stopniowo ożywa i stale się rozwija. Oto zbiory obiektów świadczących o różnych epokach regionu Ludza. Istnieją nawet unikalne eksponaty należące do czasów starożytnych (BC E.), kiedy plemiona Finno-Ugric żyły na tych ziemiach.

Ale dział etnograficzny pod gołym niebem zasługuje na szczególną uwagę. Zaraz na ulicy można zobaczyć chatę z kurczaka z początku XIX wieku, dom chłopski zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, wiatrak z 1891 roku, warsztat garncarski P. Viltsana, otwarty w 1927 roku i wiele więcej.

Экспозиция краеведческого музея

W Centrum Rzemiosła Ludza (27av Talaviyas Street) turyści są zaproszeni do przyłączenia się do długich tradycji regionu. Tutaj panuje niesamowita atmosfera. Mistrzowie, nie oszczędzając czasu i energii, dzielą się swoimi umiejętnościami ze wszystkimi. Będziesz miał okazję usiąść przy kole garncarskim i krosnach, zobaczyć, jak powstają dzieła sztuki ludowej, uczestniczyć w wesołych targach i wieczornych zgromadzeniach rzemieślników, którzy śpiewają do rękodzieła.

Na wystawach, które odbywają się w Centrum niemal bez przeszkód, można kupić dzieła lokalnych rzemieślników: ceramikę, tkaniny, wyroby kute i drewniane. Szczególnie popularne są szyte na miarę rzeczy z lnu latgalskiego. Ekskluzywna długa tunika lub lniana koszula będzie kosztować około 42-50 €.

Центр ремесел

Nikt nie jest zapomniany, nic nie zostaje zapomniane

Osobno warto podkreślić wśród atrakcji Luzdy te, które wiążą się z utrwalaniem pamięci o wydarzeniach z historii tego regionu, którą mieszkańcy miasta pamiętają z ciężkim sercem. Wśród nich:

 • zbiorowa mogiła żołnierzy radzieckich w parku miejskim ;
 • Pomnik "Grieving Mother"
 • braterski pochówek siedmiu partyzantów za prawosławnym Świętym Kościołem Zaśnięcia ;
 • pomnik ofiar Holokaustu (otwarty w 2015 r.);
 • cmentarzysko Ludzów Odukalns .

Ale jest jeden pomnik, który został zainstalowany przy okazji radosnego wydarzenia - 800-lecia miasta w 1977 roku . Jest to duży kamień, który znajduje się na placu w pobliżu hotelu Lucia.

Камень к 800-летию города

Spacerując wzdłuż nabrzeża Małego jeziora Ludza, można zobaczyć obrazy małych klawiszy, wbite w chodnik. Te klucze oznaczają, że w pobliżu znajduje się interesujące miejsce. Tak więc, nawet bez znajomości miasta, można wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem po kluczach. Na przykład na Łotwie jest inne takie miasto z podobnym "chipem" - Liepaja (turyści oferują podróżowanie nie kluczem, ale notatkami).