Spośród wszystkich złośliwych guzów nowotworowych guz wargowy występuje dość rzadko, w około 1,5% przypadków. Pomimo oczywistej lokalizacji i obecności wizualnych objawów patologii, rzadko jest możliwe zdiagnozowanie jej na wczesnym etapie. Faktem jest, że istnieje wiele nieszkodliwych chorób przypominających raka warg - objawy i wczesne objawy są podobne opryszczka lub banalne mechaniczne uszkodzenie skóry. Dlatego pacjenci szukają pomocy już w ostatnich fazach progresji guza.


Objawy raka warg w początkowej fazie

Wczesny etap rozwoju opisywanego uszkodzenia onkologicznego charakteryzuje się powstawaniem niewielkiego defektu na powierzchni wargi. Z reguły ma strukturę guzka lub ruchome uszczelnienie, wygląda jak kliniczna manifestacja nawrotu infekcji opryszczki. Taka podskórna kula jest całkowicie bezbolesna przy palpacji i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Na zewnątrz pokrywa go cienka warstewka, tak jakby naskórek wyschnął na skutek wiatru lub mrozu, złuszczając się. Próby usunięcia tej skorupy powodują ból.

Czasami pojawiają się dodatkowe pierwsze objawy raka warg:

 • nadmierne wydzielanie i arbitralne wypływanie śliny;
 • nieprzyjemne doznania w jamie ustnej;
 • trudności o różnym charakterze w stosowaniu gorących, pikantnych, słonych produktów spożywczych.

Odkryty guz pacjenta najpierw próbuje usunąć sam, co sugeruje, że nie jest to rak, ale powszechny ból, pęknięcie lub opryszczka. Szczególnie często podejmowano działania mające na celu złagodzenie, a następnie usunięcie skorupy powyżej pieczęci węzłowej. Jest to obarczone intensywnym bólem, odkryciem umiarkowanego krwawienia z wargi i tworzeniem się nowego strupu na skórze, który przewyższa poprzednie uszkodzenia. W rzadkich przypadkach powstająca rana nie goi się, stopniowo zamieniając się w erozję pogłębiania długotrwałego.

Objawy zaawansowanego raka warg

Negatywna dynamika jest charakterystyczna dla klinicznych objawów rozważanej choroby - objawy nasilają się z upływem czasu, a ich nasilenie wzrasta.

Oczywiste zaczerwienienie obręczy jamy ustnej jest charakterystyczne dla postępującego raka wargi. Ponadto skóra zaczyna się odrywać intensywnie i pęka wzdłuż krawędzi, często krwawią nawet przy niewielkich ruchach twarzy, uśmiechu, rozmowie.

Nowy wzrost również zmienia się w czasie. Mały guzek lub pieczęć podskórna stopniowo rośnie, znacznie zwiększając swoją wielkość. Guz wizualnie wystaje poza usta, zarówno pod względem szerokości, jak i wysokości. W jego centrum zauważalny jest wrzód lub erozja o drobnoziarnistej powierzchni. Krawędzie węzła są rozmyte, niewyraźne, cylindryczne. Na granicy pojawia się zaczerwienienie, naciek zapalny. Ta uszczelka jest okresowo pokryta cienką szarą lub brązowawą warstwą, która jest bardzo bolesna do usunięcia. Pod nim można znaleźć liczne nierówne narośla, z wyglądu przypominające kwiatostany kalafiora. Z czasem łączą się ze sobą, tworząc pojedynczą płytkę nowotworową. W niesprzyjających warunkach może przekształcić się w głęboki nekrotyczny wrzód o nierównym dnie i nieregularnych brzegach.

Objawy tego, jak manifestuje się rak wargi, można uzupełnić następującymi objawami:

pierwsze objawy raka warg
 • wzrost podmózgowate węzły chłonne ;
 • niedożywienie;
 • utrata apetytu;
 • wyczerpanie ciała;
 • intensywne swędzenie w miejscu wzrostu nowotworu;
 • odczuwalny ból (w fazie progresji);
 • rozprzestrzenianie się guzów na tkankach policzka, szczęki;
 • utrata węzłów chłonnych;
 • wyniszczenie;
 • rozpad dotkniętych tkanek.