Układanie parapetów dla podłogi laminowane - ostatni etap wykończenia podłogi w pomieszczeniu. Pomagają one w usunięciu nieprawidłowości, które wystąpiły podczas instalacji powłoki, w połączeniu kilku różnych materiałów, w celu określenia granic pomieszczenia lub obszaru funkcjonalnego.

Rodzaje drzwi do laminatu

Możliwe jest rozróżnienie kilku różnych rodzajów progów dla laminatu, w zależności od materiału, z którego są produkowane, form i metod mocowania.

Nie ma konieczności przebywania pomiędzy dwoma pomieszczeniami, rozmieszczonymi na różnych poziomach, można ograniczyć powierzchnię pokrytą laminatem z podłogi, wykończoną innym materiałem: kafelkami, linoleum , dywan. W tym przypadku stosuje się progi bezpośrednie, natomiast w celu ukończenia etapów wybiera się wielopoziomowe laminaty do laminatu. Ponadto rozróżnia się progi kątowe i końcowe dla laminatu.

W zależności od materiału, z którego wykonany jest próg, znajdują się: podkładki drewniane, metalowe, plastikowe i MDF. Progi metalowe można nazwać najbardziej wytrzymałymi, są one stosowane w miejscach, w których złącze może mieć duży ładunek lub będzie narażone na działanie wilgoci, na przykład metalowy proszek może być używany między płytkami w kuchni i laminatem w salonie. Parapety drewniane mają najbardziej reprezentacyjny i drogi wygląd. Są przyjazne dla środowiska, służą długo, jednak takie wykończenie jest dość kosztowne i wymaga okresowej naprawy: drewno należy polerować i przykryć nową warstwą lakieru. Progi z tworzyw sztucznych stanowią największy budżet dla przedstawionych opcji. Ale jeśli zdecydujesz się uratować, nie licz, że plastik będzie ci służył przez długi czas. Dobrym zamiennikiem drzewa może być próg korka. Ten lekki i naturalny materiał jest dobrze zamocowany, doskonale toleruje uderzenia brudu i wilgoci, a dzięki naturalnej elastyczności może wytrzymać duże obciążenia bez zmiany pierwotnego wyglądu. Często wraz z laminatem stosuje się odpowiedni kolor i styl progu MDF. Materiał ten jest dość tani, ale bardzo podatny na wilgoć, dzięki czemu nie jest zbyt trwały.

Instalacja podłóg laminowanych

Istnieją trzy główne typy parapetów montażowych. Pierwszy to otwarta instalacja mechaniczna, którą wykonuje się za pomocą śrub. W profilu takich kajdan znajdują się już specjalne dziury w zakupie lub można je wykonać samodzielnie. W przypadku tej instalacji pierwsza listwa przycina się na wymaganą długość (zwykle ogranicza ją listwa przypodłogowa po obu stronach pomieszczenia lub drzwi, przy cięciu pożądane jest dostosowanie wielkości drzwi tak, aby pasowała do listew przypodłogowych). Następnie za pomocą śrub nakrętka jest przymocowana do podłogi. Rozstaw montażowy powinien zwykle wynosić 30-50 cm.

Ukryte mocowanie lub ukryty montaż odbywa się za pomocą specjalnych klejów, które niezawodnie mocują gwoździe w miejscu. To zapięcie wygląda o wiele bardziej estetycznie niż mechaniczne, ponieważ na powierzchni listwy nie ma otworów ani śrub. Do klejenia można stosować "płynne paznokcie", skoncentrowany klej PVA i inne środki. Taka instalacja jest nieco bardziej skomplikowana niż otwarta, ponieważ przy złożonych konfiguracjach progów, na przykład w obecności zakrętów, potrzebny jest asystent, który trzyma próg razem z tobą na całej długości.

Metoda instalacji mieszanej jest rzadko używana, a najczęściej do łączników laminatów z tworzyw sztucznych do laminatu. Z takim zapięciem prostymi częściami i częściami podłogi, które mają zgięcia, wysuwa się jeden długi profil. Następnie na prostych odcinkach stosuje się mechaniczne zapięcie, a promieniste są obcinane klejem.

Pianka do laminatu1Podłogi laminowane2Podłogi laminowane3
Podłogi laminowane4Podłogi laminowane5Podłogi laminowane6
Okapy z laminatu7Podłogi laminowane8Podłogi laminowane9