Ze względu na niezwykły wygląd i niecodzienne zachowanie, kurylska rasa bobtail zajęła zdecydowane miejsce w sercach i umysłach miłośników kotów. Trudno sobie wyobrazić wystawę kotów, na której koty kurylskie nie będą reprezentowane.

Trochę historii

Koty podobne do współczesnych ras bobtail są znane od dawna. W Japonii jest wzmianka o białych kotach świątynnych o krótkim, krótkim ogonie i psiej postaci. Na sztychach i przedmiotach dnia codziennego można znaleźć cechy przodków Kurylskiego bobtaila, obecnie istniejącej rasy - japońskiego bobtaila. Uważa się, że w wyniku rozprzestrzeniania się buddyzmu w krajach azjatyckich, siedlisko świętych kotów świątynnych, które buddyści zabrali ze sobą na nieznane nowe ziemie, rozszerzyło się.

Przez wieki bobtail był symbolem bogactwa i łaski bogów. Wielu znamienitych ludzi nie pogodziło się z nielegalnym zdobyciem puszystego talizmanu szczęścia w swoich domach. Jednak takie rzeczy w tamtych czasach były surowo karane, więc treść bobtail była w ścisłej tajemnicy od innych. Czy można się dziwić, że kiedy uciekały kotki kochające wolność, właściciele nie próbowali ich szukać i dochodzić swoich praw, sprawiedliwie unikając kary. Na szczęście klimat w Japonii pozwalał dzikim populacjom kotów wygodnie istnieć.

Stopniowo pojawiła się nowa rasa kurylskiej bobtail, której wielkość znacznie różniła się od pierwotnego wysokiego wzrostu i dzikiego koloru według rodzaju pręgi. W ubiegłym wieku rasa została rozcieńczona przez rosyjskich imigrantów z ich domowymi kotami syberyjskimi. Tak więc wcześniej krótkowłosy Bobtails znalazł miękki podszerstek i cechy szorstkich i wytrzymałych "Siberian".

Opis rasy

Istnieje wiele odmian kurylskiego typu Bobtail, opis rasy został złożony przez grupę entuzjastów z Rosji, ale dopiero w 2001 roku powstał wspólny standard rasy. W 2004 r. Federacja FIFE oficjalnie przyznała status Championa kurylskiej rasie Bobtail, której opis został odnotowany w standardowych książkach referencyjnych dla ras kotów.

Główną cechą rasy Kuryl Bobtail jest ogon. Istnieją 4 główne typy ogonów:

  1. Kikut - widoczna długość 2-5 cm, kręgosłup nieruchomy, zamknięty (tylko 2-8). Złamania są głupie, niewyraźne.
  2. Spirala - składa się z 2-15 krótkich ruchomych kręgów, z licznymi ostrymi złamaniami. Długość to 4-10 cm.
  3. Trzepaczka - składa się z 5-10 pół-ruchomych kręgów o tępych złamaniach. Długość to 5-16 cm.
  4. Bobtail jest odsunięty - 5-7 kręgów zachowuje się jak normalny kot, reszta wyraźnie wybucha pod ostrym kątem, tworząc osobliwe zawijasy.

Ponieważ koty syberyjskie były przodkami kurylskiej rasy bobtail, jej kolory mogą być bardzo różnorodne. Zasadniczo każdy kolor jest akceptowalny, z wyjątkiem fauny, koloru, purpury, odcieni brązu, ciemnej czekolady i ich odmian z bielą. Zewnętrzna część palarni jest również podobna do Syberyjczyków. Głowa jest dość duża, prosty nos i broda są wyraźnie oznaczone. Uszy są małe, ruchliwe, na końcach wymawiane są szczotki. Mięśni jest dobrze rozwinięta, tylne nogi są mocne, duże w porównaniu do kończyn przednich.

Długość wełnianych Bobilków Kuryl dzieli się w następujący sposób:

  • krótkowłosy - włosy są raczej krótkie, wierzchnia jest dobrze rozwinięta, oś jest gęsta, podszerstek umiarkowanie rozwinięty;
  • z wełną średniej długości - włos na ogół jest słabo rozwinięty, włosy zewnętrzne i podszerstek są dobrze rozwinięte. Obecność "spodni", owłosionego "kołnierzyka" i frędzli na uszach jest mile widziana.
Charakter i cechy treści

Utrzymanie w domu to doskonała opcja "Kotopy" - kyuylski bobtail, którego natura jest zasadniczo różna od zwykłych domowych kotów. Jest to oddana, towarzyska istota, która przełamuje wszelkie stereotypy, nie będąc związanymi z domem, ale z właścicielem. Kurilbob jest prawdziwym gadułą wśród koci. Uwielbia stawiać na tylnych nogach i sprowadzać rzeczy koty rasy kurylskiej bobtail zespół gospodarzy. Ponieważ jedyny kot domowy, którego pazury nie chowają się podczas chodzenia, to kurylski bobtail, treść będzie nieco specyficzna. Pielęgnacja bobtail Kuryl obejmuje cotygodniową kontrolę i korektę pazurów. Nie byłoby źle umieścić stabilnego drapania w domu i wykładać dywan krótkim stosem, tak aby nie rozpraszały go charakterystyczne szpony pazurów. Ze względu na pokrewieństwo z kotami syberyjskimi, charakterystyczną cechą jest dobre zdrowie kurylskiej rasy bobtail, która praktycznie nie ma chorób. Wyjątkiem są częste choroby oczu u kociąt w wieku 4-6 miesięcy.