Izotreksyna jest lekiem do stosowania miejscowego. W swoim składzie żel zawiera dużą ilość witaminy A, ma działanie przeciwzapalne i przeciwłojotokowe.

Jak działa izotreksyna?

Żel izotreksynowy przyczynia się do normalnego funkcjonowania gruczołów łojowych i normalizuje skład ich wydzielania, ułatwiając usuwanie łoju. Po zastosowaniu na obszar problemowy reakcja zapalna zostaje zmniejszona, a zaczerwienienie zostaje wyeliminowane. Zawarte w składzie substancji przyczyniają się do zniszczenia infekcji, w konsekwencji zmniejsza ryzyko nowych zmian. Podczas jej stosowania uzyskuje się bezpośredni wpływ na komórki nabłonka i ich różnicowanie. Lek jest używany do leczenie trądziku . Najczęściej Isotrexin jest przepisywany do miejscowego leczenia przez pewien okres czasu. Przebieg leczenia ustalany jest indywidualnie.

Instrukcja użytkowania Isotrexin

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat są nakładane na zaognione obszary skóry cienką warstwą 2-3 razy dziennie. Średnio przebieg leczenia nie powinien przekraczać 8 tygodni, po których następuje przerwa lub całkowite anulowanie leku.

Maść Isotrexin stosuje się w takich przypadkach:

 • ze stanem zapalnym w średnim i ciężkim stopniu bezpośrednio w miejscu zapalnym;
 • wysypki na plecach, ramionach i twarzy;
 • jeśli od czasu do czasu pojawiają się lekkie wysypki.
Środki ostrożności

Żelu Isotrexin nie zaleca się przyjmować:

 1. W przypadku łagodnego stopnia trądziku wyrażonego za pomocą zaskórników. Z reguły kamidony nie są leczone antybiotykami i używają prostszych leków.
 2. Jeśli dostępne czarne kropki , ponieważ lek nie zawiera odpowiednich składników, które mają działanie terapeutyczne.
 3. Kiedy wysypka na błonach śluzowych, ponieważ lek jest dość agresywny i może powodować poparzenia.
 4. Warto również zauważyć, że żel ten jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży, dzieci w wieku do 12 lat, gdy przebywa w słońcu i nie toleruje niektórych składników.

Jako efekt uboczny mogą wystąpić podrażnienia w miejscach aplikacji, łuszczeniu lub lekkim pieczeniu. Takie reakcje często mają miejsce podczas długotrwałego leczenia zmian, więc nie należy przerywać przebiegu. W przypadku silnego podrażnienia lub suchości należy skonsultować się z lekarzem lub w ogóle przestać używać żelu. Zdecydowanie nie zaleca się stosowania izotreksyny dłużej niż zalecany czas, ponieważ może to prowadzić do zapalenia mieszków włosowych. W takich przypadkach inny środek jest przepisywany bez antybiotyków w kompozycji.

Z reguły podczas stosowania tego leku nie obserwowano ostrego przedawkowania, dlatego nie ma specjalnych ostrzeżeń. Ale w takich sytuacjach mogą wystąpić następujące objawy:

 • zaznaczone zaczerwienienie skóry w miejscach podania kremu;
 • charakterystyczne podrażnienie i swędzenie;
 • łuszczenie się skóry i dyskomfort;
 • pieczenie jest możliwe nawet przy braku leku na skórze.

W przypadku takich objawów zaleca się zawieszenie stosowania leku na kilka dni lub zastąpienie go innym żelem.

Analogi izotreksyny

żel izotreksynowy

Istnieją inne analogi żelu izotreksynowego. Na przykład, erytromycyna, która zawiera takie składniki, przyczynia się do leczenia zmian na skórze twarzy. Najczęściej ten lek jest przepisywany jako niezbędny odpowiednik, który jest mniej toksyczny i bardziej nieszkodliwy niż inne podobne środki. Działanie farmakologiczne takich żeli jest prawie takie samo, różnica może być tylko w dodatkowych składnikach. Jeśli wystąpiła reakcja alergiczna na izotreksynę, należy skonsultować się z lekarzem w celu przepisania następującego leku, który nie zawiera substancji wywołującej reakcję alergiczną w miejscach aplikacji żelu.