Z przyzwyczajenia obwiniamy wszystkie nasze dolegliwości związane z toksykozą, aw rzeczywistości przyczyną jest anemia, innymi słowy anemia. Jednocześnie 80% kobiet w ciąży na świecie popełnia ten sam błąd, a większość z nich cierpi na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Naszym zadaniem dzisiaj jest wyjaśnienie znaczenia suplementów żelaza w czasie ciąży.

Dlaczego potrzebujesz żelaza?

Jak wiadomo, czerwone krwinki (komórki krwi) zbudowane są z hemoglobiny, a z kolei hemoglobina zawiera żelazo. Przy braku żelaza produkcja czerwonych krwinek jest zmniejszona, a zatem podaż tlenu jest zakłócona.

Niedobór żelaza

U kobiet w ciąży niedobór wyraża się w postaci suchych i łamliwych włosów i paznokci, pęknięć w kącikach ust, niebieskiej twardówki, żółtych dłoni, bladości. Ponadto niedokrwistość może również wystąpić z powodu wyczerpania żelaza w ciele, na przykład częstego porodu, długotrwałego karmienia piersią itp.

U płodu niedobór żelaza powoduje niedotlenienie tlenu, opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego, ryzyko przedwczesnego porodu i śmierci.

Żelazny spór żelazny

Ilość żelaza w naszej diecie (nawet najbardziej zbalansowana) jest ledwo wystarczająca, aby zaspokoić nasze własne potrzeby, a następnie jest ciąża, kiedy objętość krwi wzrasta o 50%, to znaczy, że potrzebna jest większa ilość hemoglobiny, i potrzebujesz karmić płód, rozwijać łożysko i rozszerzać macicę . Dlatego w czasie ciąży, a także w okresie laktacji, należy przyjmować dodatkowe suplementy żelaza dla kobiet w ciąży. Mają różnice:

 • żelazo dwuwartościowe;
 • żelazo żelaza;
 • kompleksy żelaza.

Zaleca się przyjmowanie dwuwartościowych leków z żelaza, ponieważ są lepiej wchłaniane przez jelita. Zgaga, biegunka i metaliczny smak w jamie ustnej często występują podczas przyjmowania leków trójwartościowych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca przyjmowanie suplementów żelaza również podczas ciąży. kwas foliowy . Co więcej, dawka żelaza pierwiastkowego 60m / dobę, a kwas foliowy - 400 mg.

Antagoniści

Niezależnie od tego, czy uzupełnisz zapasy żelaza pożywieniem, czy narkotykami, powinieneś unikać przyjmowania antagonistów równolegle, szczególnie wapnia. Ca zaburza wchłanianie żelaza, odstęp pomiędzy dawkami powinien wynosić 2 godziny.

Przedawkowanie

Pomimo faktu, że w przypadku niedokrwistości konieczne jest uzupełnienie depotu organizmu żelazem, leczenie należy prowadzić stopniowo, przez okres 2-3 miesięcy. Po normalizacji dawkę należy zmniejszyć o połowę. Tylko lekarz może przepisać leki zawierające żelazo, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar są równie niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka. Poniżej znajduje się lista leków żelaznych nowej generacji.

Lista leków

 1. Maltofer Fol (żelazo + kwas foliowy).
 2. suplementy żelaza podczas ciąży
 3. Hemofer (żelazo + pierwiastki śladowe).
 4. Sorbifer (siarczan żelaza + kwas askorbinowy).
 5. Tardiferon (siarczan żelazawy + mukproteoza, kwas askorbinowy).
 6. Ferrogradumet (siarczan żelazawy).
 7. Heferol (fumaran żelaza).
 8. Ferroplex (siarczan żelazawy + kwas askorbinowy).
 9. Ferrum Lek (żelazo III).
 10. Ferretab comp. (Żelazo fumaran + kwas foliowy).
 11. Żelazo fumaran (fumaran żelaza).