Pocenie się zwiększa wraz ze wzrostem temperatury, wysiłkiem fizycznym, wraz z wprowadzeniem pewnych leków.

Rodzaje i objawy nadmiernej potliwości

Istnieją dwa rodzaje nadmiernej potliwości:

 • pierwotny;
 • wtórne.

Pierwotne zwykle nie jest związane z żadnymi chorobami, ale objawia się w związku ze stresem, stresem emocjonalnym (nadmiernym poceniem emocjonalnym). Najczęściej ta forma nadmiernej potliwości jest cechą fizjologiczną człowieka.

Wtórna nadmierna potliwość jest wywoływana przez jakąkolwiek chorobę, która prowadzi do dysfunkcji gruczołów potowych.

Również klasyfikowane rodzaje nadmiernej potliwości w obszarze lokalizacji:

 • wspólny;
 • zlokalizowane

Częste powoduje zwiększoną potliwość na całej powierzchni ciała lub w przeważającej części tam, gdzie znajdują się gruczoły potowe.

Zlokalizowane - nadmierne pocenie się dłoni, stóp, głowy (twarzy i owłosionej części), nadmierna potliwość pachowa - zwykle obserwuje się bez wyraźnego powodu.

Zwiększona separacja powoduje konieczność częstszej zmiany ubrania, ponieważ ubrania się zamoczą. Często pojawia się nieprzyjemny zapach ciała z powodu aktywnego rozmnażania bakterii, wraz z rozwojem flory grzybowej i pyogennej na skórze.

Osoby ze zwiększonym poceniem unikają bliskiego kontaktu (uściski, uściski dłoni), ograniczają aktywność fizyczną. Nawet myśl o niepokoju może aktywować gruczoły potowe.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Wtórna nadmierna potliwość może wskazywać na obecność takich chorób:

 • zakłócenie autonomicznego układu nerwowego;
 • zmiany w funkcjonowaniu układu hormonalnego (w tym w okresie menopauzy);
 • gruźlica;
 • przewlekłe zapalenie migdałków;
 • cukrzyca i inne.

Nadmierne pocenie się może spowodować noszenie gumowych butów, syntetycznych ubrań i skarpet.

Czasami lekarze wiążą objawy pierwotnej nadmiernej potliwości z dziedzicznością.

Leczenie nadmiernej potliwości

Sposób leczenia nadmiernej potliwości omówiono z lekarzem (terapeutą, endokrynologiem, neurologiem) po zidentyfikowaniu przyczyny.

W przypadku nadmiernego pocenia emocjonalnego przepisywane są leki - uspokajające, uspokajające. Powinieneś także wziąć środki wzmacniające, ściśle przestrzegać zasad higieny osobistej, nosić ubranie i obuwie wykonane z naturalnych materiałów.

Od łagodnej nadmiernej potliwości, dezodoranty-antyperspiranty są uratowane, które blokują gruczoły potowe, hamują aktywność bakterii i aromatyzują. Środki przeciwpotowe mogą być stosowane nie tylko do nadmiernej potliwości pachowej, ale także do dłoni, stóp, pleców i klatki piersiowej.

Są one dostępne w postaci proszków do pylenia, roztworów, żeli, maści.

W leczeniu nadmiernej potliwości stosuj kursy z fizjoterapii:

 • Promieniowanie UV;
 • jontoforeza;
 • Terapia UHF;
 • Charcot's shower.

Skuteczną, ale raczej bolesną i kosztowną metodą są zastrzyki Botox i Dysport. Lek wstrzykuje się podskórnie i działa przez około sześć miesięcy, blokując impulsy nerwowe gruczołom potowym.

Zabiegi chirurgiczne są podejmowane w przypadku, gdy inne metody nie pomagają. leczenie nadpotliwości za pomocą środków ludowych Istnieje kilka rodzajów operacji dla różnych obszarów problemowych ciała, za pomocą których można na stałe pozbyć się nadmiernej potliwości. Jednak metody chirurgiczne mogą powodować skutki uboczne.

Leczenie nadmiernych potencji środków ludowej

Ludzie znają leczenie nadmiernej potliwości za pomocą wywar z kory dębu, która normalizuje pracę gruczołów potowych. Aby go przygotować, łyżeczkę kory dębowej napełnia się szklanką wrzącej wody i odstawia. Wytrzyj obszary problemowe, a także możesz zrobić kąpiel przez 10 minut na dłonie i stopy.

Dobry efekt w ogólnej nadmiernej potliwości daje kontrastowy prysznic, a gdy pocenie się stóp - posypuje się kwasem borowym w proszku.