Współcześni rodzice są w pewnym sensie rozpieszczani urządzeniami ułatwiającymi opiekę nad dziećmi. W szczególności, noszenie pieluchy dziecięcej ratuje je od nocnej troski o mokre prześcieradła. Dzięki jednorazowym pieluchom podróżowanie z dzieckiem na przyzwoitych dystansach stało się możliwe bez obciążania się niekończącym się praniem.

Inną rzeczą jest to, że niemowlęctwo raz się kończy, a dziecko w wieku 2-3 lat z pieluszką pod spodniami nie wygląda tak uroczo jak noworodek. Ponadto ceny pieluch nigdy nie były niskie, a im większy wymagany rozmiar, tym wyższe koszty. Wtedy przychodzi czas na rozstanie z pieluszkami. Aby zrozumieć, w jaki sposób odzwyczaić dzieci od pieluszek, aby szybko i bezboleśnie następowało dla psychiki dziecka, należy wziąć pod uwagę subtelności fizjologii dziecka i psychologii.

Życie bez pieluszek

Rodzice, którzy postawili sobie zadanie odsadzenia dziecka od pieluch, muszą najpierw uważnie monitorować tryb dziecka i przerwy między jego oddawaniem moczu. Znajomość przyzwyczajeń i biorytmy dziecka ułatwi drogę do celu porzucenia pieluszek. Na przykład, zauważając, że dziecko bez pieluszek robi swoje "wielkie rzeczy" rano, możesz podłożyć go następnego dnia mniej więcej w tym samym czasie, zaprosić go, by usiadł na doniczce.

Po obliczeniu, że przerwa między oddawaniem moczu u dziecka wynosi około 1 godziny, możesz zaoferować mu wykonywanie swojej działalności z pulą w takich odstępach czasu. Ponieważ czas będzie w przybliżeniu taki sam, wtedy jest więcej szans na "złapanie" właściwego momentu.

W ciepłe dni nie możesz wkładać pieluch na dziecko na ulicy, ale zabierz ze sobą ubrania zastępcze. W chłodne dni warto to robić tylko wtedy, gdy masz pewność, że "wypadek" się nie zdarzy, aby nie uspokoić dziecka.

Producenci pieluszek, aby pomóc rodzicom wymyślić pieluchy na nocnik. Wzór z przodu pieluszki znika, gdy dziecko wykonało "mokrą pracę". Rozumie się, że jeśli dziecko chce utrzymać rysunek na pielusze tak długo, jak to możliwe, dziecko będzie poważniej traktować swoje pragnienie korzystania z toalety, będzie starał się nie zamoczyć swojej pieluchy.

Śpimy bez pieluszek

Wychowywanie z pieluszek w ciągu dnia zazwyczaj odbywa się szybko i łatwo, z właściwym podejściem. Zadanie "jak nauczyć dziecko spać bez pieluchy w nocy" jest trudniejsze. Rozpoczynanie tego zajmuje się w przypadku, gdy dziecko zaczyna pytać o garnek w danym dniu i pokazuje sukces w tej kwestii. Gotowość dziecka do spania bez pieluch może być z łatwością ustalona rano z powodu ich pełności. Jeśli pieluszka jest ciężka i pełna moczu, możesz spróbować ograniczyć ilość płynów zużywanych przez dziecko w nocy. Jeśli nawet przy tym stanie pieluszka jest pełna rano, to prawdopodobnie nie jest czas na rozstanie z pieluszką i warto wrócić do rozwiązania tego problemu później.

Nie ma potrzeby uciekania się do radykalnych środków na drodze do odstawienia dziecka od pieluszek w nocy. Dzieci są zasadniczo dużymi konserwatystami i mogą być bardzo trudne dla nich, by nagle porzucić zwykłe rzeczy. Rozpieszczanie dziecka może dać mu poczucie bezpieczeństwa i wygody, dopóki nie nauczy się chwytać własnych potrzeb. Dlatego odstawianie od pieluch jest pożądane, aby wytwarzać stopniowo, z uwzględnieniem stanu zdrowia i stanu psychicznego dziecka.

Kiedy powinniśmy odzwyczaić dziecko od pieluszek?

Jeśli wierzymy naszym matkom i babci, które zostały zmuszone do wychowywania dzieci bez pomocy jednorazowych pieluch, ich dzieci poprosiły o garnek już rok. I nie znali problemów "Jak odzwyczaić od pieluszek?". Martwili się o coś innego - "trening nocny". Dlatego, aby nie dać się spieprzyć pieluszkami i spodniami, których obmycie stanowiło cały problem, kobiety zaczęły sadzić swoje dzieci od niemowlęctwa nad dorzeczem.

Dzisiaj, gdy pod pewnymi względami łatwiej jest kobiecie poradzić sobie z problemami domowymi dzięki pralkom, sterylizatorom, żelazkom elektrycznym, życie bez pieluch pampers, kwestia szybkiego przeszkolenia dziecka w samodzielnym kontrolowaniu stolca nie jest tak dotkliwa, jak w dawnych czasach. To pozwala młodej matce odłożyć to zadanie do bardziej świadomego wieku dziecka. Jednak prędzej czy później wciąż musi zastanowić się, kiedy i jak wyłączyć pieluchy.

Zgodnie z wynikami licznych obserwacji i badań neuropsychologów okazuje się, że obszar mózgu dziecka odpowiedzialnego za kontrolowanie funkcji wydalniczych (kału i moczu) zaczyna dojrzewać o 1,5-2 lata. W związku z tym próby odsadzenia od pieluszek w młodszym wieku mogą być w dużej mierze bezużyteczne.