jak leczyć płaskostopie u nastolatków Płaskonożność występuje u wielu dzieci w młodym wieku. Gdy dziecko dorasta, sytuacja często normalizuje się sama, ale czasami zaburzenie utrzymuje się i znacząco pogarsza jakość życia pacjenta.

Jeśli ta choroba zostanie wykryta u dziecka tylko w okresie dojrzewania, może być niezwykle trudne wyleczenie. Co więcej, po 12-13 latach niektóre odkształcenia nie podlegają już korekcie. W tym artykule powiemy Ci, jak leczyć płaskostopie u nastolatków, aby zapobiec dalszemu rozwojowi procesu patologicznego.

Klasyfikacja nasilenia choroby

Taktyka działania, a także to, czy można leczyć płaskostopie u nastolatków, zależy od stopnia deformacji stopy. Istnieje kilka stopni ciężkości tej choroby:

  • pierwszy stopień charakteryzuje się zmniejszeniem wysokości stopy do 25-35 mm. Kąt łuku wynosi około 130-140 stopni. Na tym etapie pacjent odczuwa dyskomfort dopiero po wysiłku fizycznym, a także po naciśnięciu stopy. Podczas chodzenia może wystąpić zmęczenie i pojawienie się obrzęku kończyn dolnych;
  • w drugim stopniu kąt łuku wzrasta do 140-150 stopni, a stopa zmniejsza się do 17-24 mm. Pacjent odczuwa ciągły ból stopy od stopy do stawu kolanowego;
  • wreszcie, w trzecim stopniu choroby kąt łuku przekracza już 155 stopni, a wysokość stopy nie osiąga nawet 17 mm. Pacjent cierpi na stały, nieznośny ból w różnych częściach ciała i praktycznie nie może się poruszyć.

Uzdrowienie płaskiej stopy trzeciego stopnia jest całkowicie niemożliwe, jednak w siłach pracowników medycznych znacznie łatwiej jest złagodzić stan pacjenta i zmniejszyć nasilenie nieprzyjemnych objawów. Środki do korygowania deformacji o 1 i 2 stopnie mogą być dość skuteczne, ale na tym etapie nie ma gwarancji, że nastolatek będzie w stanie całkowicie pokonać chorobę.

Leczenie płaskostopia u młodzieży

Leczenie płaskich stóp 1 i 2 stopni u młodzieży może być przeprowadzone w szpitalu i domu. W przypadku, gdy stopa dziecka nie jest zbyt zdeformowana, specjalna gimnastyka, masaż i noszenie obuwie ortopedyczne.

W obecności wskazań, dodatkowo zalecane są procedury fizjoterapii i specjalne adaptacje ortopedyczne - wkładki i pół-wełny, ortezy, korektory, wkładki i mankiety. Wreszcie operacje chirurgiczne mogą być stosowane w najbardziej zaniedbanych przypadkach.

W przypadku różnych dzieci, recepty mogą się znacznie różnić, w zależności od ciężkości choroby i indywidualnych cech organizmu dziecka, więc wszystkie zabiegi powinny być wykonywane pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty.

Bardzo ważne jest, aby robić to w domu ćwiczenia od stóp płaskich dla nastolatków, co pomoże zatrzymać dalszy postęp choroby. W szczególności poniższy kompleks wykazuje dobre wyniki:

  1. płaskostopia 2 stopnie leczenia u młodzieży Usiądź na krześle i na przemian połóż obie stopy na zewnątrz, a następnie od wewnątrz. Zrób to 30-50 razy. Następnie wstań i powtórz ćwiczenie stojące.
  2. Usiądź i naprzemiennie połącz obydwie pięty, a następnie - palce u nóg. Powtórz co najmniej 30 razy i wykonaj to samo ćwiczenie na stojąco.
  3. Wstań i na przemian wstawaj tylko na piętach, a następnie tylko na skarpetkach. Uruchom 50 tych elementów w szybkim tempie.
  4. Usiądź na krześle i obracaj nogami w różnych kierunkach. Wykonaj 30-40 obrotów w każdym kierunku.
  5. 1-2 minuty "chodu" na miejscu, bez odrywania skarpetek od podłogi.