Hodowcy kwiatów na swoich podwórkach często napotykają ciemne plamy na liściach róży i nie wiedzą, co robić w tej sytuacji. Choroba ta powoduje grzyb Marssonina rosae, który stopniowo powoduje śmierć krzaków róży.

Jak to wygląda?

Czarne plamy na liściach róż należą do choroby rozwija się stopniowo. Po pierwsze, ciemnienie występuje w środku płyty liściowej, z biegiem czasu, przechwytując duży obszar. Wkrótce czarna i szara plama zaczyna się żółknąć, a kawałek wysycha. Niebezpieczeństwo tej choroby polega na tym, że stopniowo, jeśli nie zostaną podjęte żadne środki, grzyby z liści rozprzestrzeniają się do pnia, a następnie do systemu korzeniowego, tym samym niszcząc roślinę od wewnątrz.

Zapobieganie czarnemu miejscu

Aby nie walczyć z podstępną chorobą, można temu zapobiec. Aby to zrobić, możesz poprawić kondycję swoich krzewów róży:

  • Właściwie dobrana działka dla ogrodu różanego - klucz do sukcesu; tam, gdzie nie ma stagnacji wody i południowego cienia, krzaki róży są najmniej podatne na tę chorobę;
  • zachowanie wystarczającej odległości między krzakami dla różnych rodzajów róż pomoże również uniknąć problemów; dobre uzwojenie nie pozwoli grzybowi na formowanie się i rozmnażanie;
  • odchwaszczanie chwastów na czas nie pozwoli wilgoci z deszczu lub rosy na stagnację przez długi czas w tym miejscu i nie będzie sprzyjających warunków dla tej choroby.

Leczenie czarnych róż

Istnieje kilka sposobów i sposobów leczenia czarnych plam na liściach róży. Z reguły muszą być połączone, aby uzyskać pozytywny wynik:

  1. Nie czekając na tę chorobę, możesz zacząć stosować dwa rodzaje narzędzi, które pomogą pozbyć się choroby lub zapobiec jej powstaniu. Pierwszą rzeczą, którą trzeba będzie spryskać produkty zawierające mancozeb. Zabieg przeprowadzany jest dla Ciemne plamy na liściach róży tygodni co noc, aż spadnie rosa. Następnie stosuje się leki z triazolem.
  2. Po deszczach i podlewach wskazane jest wypełnienie pni drzew popiołem.
  3. Regularna infuzja czosnku w sprayu zwiększy odporność na infekcje grzybicze.
  4. Od czasu do czasu ziemia, w której rosną krzewy różane, jest wymagana do zrzucenia fungicydów w celu usunięcia patogennych mikroorganizmów. Jest to szczególnie przydatne po długich deszczach.
  5. Dotknięte liście i inne części róży są usuwane czystym sekatorem. Wszystkie chore liście i gałęzie muszą być spalone, a nie przechowywane na stronie.