Oparzenie to uszkodzenie tkanki spowodowane wystawieniem na wysoką temperaturę lub ze względu na interakcję skóry lub błony śluzowej z agresywnymi chemikaliami (kwas, zasady, sole metali ciężkich itp.).

W medycynie występują 4 stopnie oparzeń:

  • w stopniu 1 pojawia się tylko zaczerwienienie skóry;
  • w postaci 2 stopni pęcherzyków;
  • przy 3 stopniach następuje martwica wszystkich warstw skóry właściwej;
  • w klasie 4 następuje zwęglenie tkanek.

Jak leczyć oparzenie w jamie ustnej, krtani i przełyku?

W tych miejscach z reguły występują oparzenia chemiczne. Może to nastąpić w wyniku przypadkowego spożycia chemikaliów powodujących korozję tkanek lub z powodu radioterapii.

Przede wszystkim konieczne jest wywołanie wymiotów, jeśli ciecz dostała się do żołądka w dużych ilościach. Następnie wypij kilka szklanek wody, aby zmniejszyć stężenie substancji. Następnie możesz przystąpić do leczenia oparzeń.

Jeżeli wystąpi oparzenie chemiczne, a nazwa substancji jest znana, stosuje się środki neutralizujące, a zniszczony obszar traktuje się nimi:

  1. Kwasy neutralizuje się wodą z mydłem lub amoniakiem (5 kropli na szklankę wody).
  2. Alkalia - roztwory kwasu octowego (3 łyżeczki na szklankę wody) i kwasu cytrynowego (0,5%).
  3. Azotan srebra - roztwór Lugola.
  4. Fenol - alkohol etylowy 50% i olej.

Jak i co leczyć oparzenia gardła, krtani i przełyku? W przypadku oparzenia chemicznego, gardło jest myte zimną wodą, a następnie neutralizator jest używany. Z oparzeniem termicznym weź małymi łykami kilka łyżek oliwy lub oleju rycynowego. W domu używaj białka jajek i wody: mieszaj w równych proporcjach i pij.

Innym dobrym lekarstwem na oparzenia wewnętrzne jest olej z rokitnika zwyczajnego. jak leczyć poparzenie na twarzy Jest pijany małymi łykami, dopóki nie pojawi się uczucie smarowania (przełyk i krtań stają się bardzo wrażliwe podczas oparzenia, dlatego nietrudno rozpoznać, czy uszkodzenie jest wystarczająco rozmyte).

Przy dużym oparzeniu pojawia się silny ból, ale chodzi o to, że przyjmowanie środków przeciwbólowych w środku (bez kapsułki) może pogorszyć sytuację, ponieważ nie są one zaprojektowane dla uszkodzonej błony śluzowej. Na tej podstawie: jeśli ból jest tolerowany, nie przyjmuj leków, jeśli jest bardzo wyraźny, wtedy lek stosuje się domięśniowo, i tylko w skrajnych przypadkach stosuj środek przeciwbólowy w kapsułce, który powinien rozpuścić się w jelicie.

Hospitalizacja z oparzeniem przełyku występuje tylko w przypadku głębokiego uszkodzenia.

Jak leczyć oparzenie języka i podniebienia?

Jeśli narządy jamy ustnej są uszkodzone, to po oparzeniu chemicznym przepłucz usta wodą, a następnie neutralizatorem, a następnie przesmaruj bolesny obszar olejem. Lepiej jest, jeśli pacjent może trzymać olej w jamie ustnej, dopóki nie zostanie rozcieńczony śliną, a następnie przytrzymaj go ponownie w jamie ustnej i zrób to przez pierwsze 10 minut.

Aby jeszcze bardziej przywrócić tkankę, można użyć maści pantenolowej, która przyspiesza regenerację: to narzędzie może być nakładane na błonę śluzową 3 razy dziennie.

Jak najlepiej leczyć oparzenia twarzy i oczu?

W tym przypadku najbardziej wrażliwym punktem na twarzy są oczy, ponieważ oparzenia chemiczne wnikają w tkankę bardzo szybko i powodują nieodwracalne skutki w ciągu 15 minut.

Jak leczyć oparzenia oczu? Przede wszystkim wzywają ambulans i myją oczy wodą, otwierając je szeroko lub obracając powieki. Następnie należy podjąć działania, aby zapobiec rozwojowi infekcji. Aby to zrobić, użyj kropli 0,02% roztworu furatsiliny. Lekarze mogą hospitalizować pacjenta, jeśli zainstalują oparzenie o 2, 3, 4 stopniach.

Jak leczyć poparzenie na twarzy? Jeśli oparzenie zdarzyło się nie więcej niż 5 minut temu, olej nakłada się na skórę, a sodę posypuje się na wierzch, aby uniknąć powstawania pęcherzy (z oparzeniem termicznym). jak leczyć oparzenie Jeśli istnieje oparzenie chemiczne, należy umyć skórę wodą, nałożyć neutralizator, a następnie traktować obszar olejem. Aby najszybciej goić, użyj maści lub kremu z pantenolem.

Spal kończyn

Jak leczyć poparzenie nóg i ramienia? Podobnie jak w przypadku poparzenia na twarzy, uszkodzenia są najpierw naoliwione olejem i posypane sodą. Oparzenia chemiczne są myte i traktowane neutralizatorem (jeśli nie, wezwij pogotowie). Następnie smaruj skórę olejem lub maścią pantenolem. Skuteczne leczenie oparzeń pierwszego stopnia zapewnia balsam ratownika.